Mustafa Şentop kimdir?

31 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Binali Yıldırım'ın hafta içinde görevinden istifa etmesi ile AKP'nin TBMM Başkan adayının kim olacağı merak ediliyordu. AKP'de dün yapılan milletvekilleri arasındaki temayül yoklamasının ardından bugün TBMM Başkanı adayı olarak Mustafa Şentop açıklandı. Şentop, NTV'ye yaptığı açıklamasında "resmi başvurusunun bugün yapılacağını" açıkladı. Peki AKP'nin TBMM Başkanı adayı olan Mustafa Şentop kimdir? İşte Şentop'un hayatı...

MUSTAFA ŞENTOP KİMDİR?

6 Ağustos 1968 tarihinde Tekirdağ'da doğan Mustafa Şentop, AKP'nin İstanbul milletvekilidir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Mustafa Şentop, yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesinde Kamu Hukuku alanında yaptı.

1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başlarken 2002 yılında doktor, 2005 yılında doçent ve 2011 yılında profesör ünvanını aldı. Şentop, Marmara Üniversitesi dışında birçok üniversitede lisans ve lisans üstü seviyesinde dersler verirken aynı zamanda Marmara Üniversitesinde çeşitli idari görevlerde bulundu. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık, yöneticilik ve editörlük; akademik dergilerde yayın kurulu üyeliği, editörlük ve hakemlik yaptı.

AKP'nin 4. ve 5. olağan kongrelerinde MKYK üyeliğine seçilen Şentop, 2012-2015 yılları arasında partisinde Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 24, 25 ve 26. Dönemde AKP'den İstanbul Milletvekili seçildi. TBMM'de Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği yapan Şentop 24. Dönemde Anayasa Uzlaşma Komisyonunda AKP'yi temsilen görev aldı. 26. Dönemde de tekrar Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. Şentop şu anda TBMM Başkanvekili görevinde bulunurken Binali Yıldırım'ın istifa etmesinin ardından partisi tarafından TBMM Başkanı adayı olarak gösterildi.

İyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Mustafa Şentop, evli ve 4 çocuk babasıdır. Şentop, bir dönem Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevinde de bulundu.

- Milli Gazete, Biyografi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1885406/mustafa-sentop-kimdir