Çavuşoğlu'ndan Kaşıkçı açıklaması: Gerekli adımları atacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Gençlik Meclisi'ni ziyaret etti. Burada gençlere hitap eden Çavuşoğlu, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Uluslararası soruşturma için hazırlıkların yapıldığını söyleyen Çavuşoğlu, gerekli adımların atılacağını ifade etti.

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine dair konuşan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Kaşıkçı davasında ilkeli davrandık. İlkeli olduğu kadar akıllı ve stratejik davrandık. Çünkü bu cinayetin aydınlatılmasıyla ilgili zorlukları biliyoruz. Biz bir taraftan elimizdeki bilgileri, belgeleri, delilleri herkesle paylaşırken diğer taraftan ne olduğunu bilemediğimiz, göremediğimiz ve hiç bilgi paylaşımının yapılmadığı bir Suudi Arabistan'ı gördük. Cinayeti işleyenler orada. Çok açık ve net söylüyorum. Bu olayı kapatmaya çalışan batılı ülkeleri var. Ben sebeplerini biliyorum. Hangi konuda ne tür anlaşmalar yapılıyor, biliyoruz ve görüyoruz. Dünyada basın özgürlüğü diyenleri şimdi parayı görünce bu işi nasıl örtbas ettiklerini görüyoruz. Ama biz sonuna kadar gidiyoruz. Şimdi önümüzdeki günlerde uluslararası soruşturma için hazırlıklarımızı yaptık, gerekli adımları atacağız. Bizim stratejimiz sayesinde Suudi Arabistan cinayeti itiraf etmek zorunda kaldı."

En büyük hataların 'kimse bana dokunamaz' öz güven patlamasının yaşandığı dönemlerde yapıldığını anlatan Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tüm bu konularda stratejik ve ilkesel davranıyoruz. Dış politikalarımızın birçok öncelikleri var. Tek tek sıralamaya gerek yok. Ancak şunu ifade edeyim: Bugün Türkiye tüm dünyada var. Dünyanın her tarafında itibarımızla varız. AGİT, İslam İş Birliği teşkilatı ve Birleşmiş Milletler'de varız. Şimdi Medeniyetler İttifakı'nı İspanya ile birlikte tekrar canlandırıyoruz. Onların da teklifi Medeniyetler İttifakı'nın merkezinin de aynı şekilde İstanbul'a taşınması yönünde. İstanbul'u barış içinde bir merkez haline getirmeye çalışıyoruz. Tüm uluslararası örgütlerde sadece üye olan değil, katkı sunan ülke olarak varız. Onun için gençlerin idealleri, vatan ve millet aşkları, heyecanları ve enerjileri bizimkinden çok yüksek. O yüzden gençlerden çok daha fazla katkı ve çalışma bekliyoruz."

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1784114/cavusoglundan-kasikci-aciklamasi-gerekli-adimlari-atacagiz