Yolsuzlukta bakanlık ayağına dokunulabilecek mi?

Sadettin İnan
Sadettin İnan

Hükümet bundan 3 yıl önce, kırsalı canlandırmak için ‘Genç Çiftçi Projesi’ adı altında bir uygulamayı hayata geçirmişti. Bu uygulamada, hayvancılık, bitkisel ve yöresel üretimle ilgili proje sahiplerine 30 bin lira hibe desteği veriliyordu.

Kırsalı canlandırmak, insanları köyünde üretime teşvik etmek için getirilen bu proje, ‘denetimsizlik’ ve ‘bürokrasinin kokuşmuşluğundan’ dolayı birilerinin resmen vurgun alanına döndü! Suiistimal, dolandırıcılık, menfaat sağlama, rüşvet, çeteleşme, yolsuzluk… Yani ne ararsanız var! Aylardır, devletin kaynakları çiftçinin üzerinden yağmalandı ama bir Allah’ın kulu da çıkıp ‘Bir dakika’ demedi!

Genç çiftçi projesindeki kaynağın yüzde 70’i hayvansal üretime yönelik desteklerde kullanıyor. En büyük vurgun da hayvancılık projelerinde yapıldı. Haziran ayından buyana projedeki suiistimal ve yolsuzluklarla ilgili olarak saymadım ama belki 30 tane yapar yapmışızdır. Haber yapmakla kalmayıp işin başındaki sorumlularla da bizzat görüşecek buradaki ‘rüşvet ve vurgun’ düzenini anlatmaya çalıştık.

Ama nafile… Adamlar öyle bir yapı kurmuş ki hiçbir yerine müdahale ettirmiyorlar! Düşünsenize, kırsaldaki gariban insanlara şartnameye uymayan, birçoğunda damızlık vasfı bulunmayan hayvanlar verildi. Hatta çiftçiye yurtdışından kaçak olarak getirilen, hiçbir aşısı yapılmamış hastalıklı hayvanlar bile verilmiş olabilir. Çünkü bununla ilgili ciddi emareler ortaya çıktı.

Görüleceği üzere durum bu kadar vahim! Ancak ne acıdır illerdeki yetkili kişiler, ‘aman bana bir şey olur!’ kaygısıyla seslerini bile çıkarmadılar! Yetkililer seslerini çıkarmayınca gariban köylü de itiraz edemedi. İtiraz eden köylünün de sesi farklı müdahalelerle kesildi!

Bir örnek daha vereyim ki olayın vahameti daha iyi anlaşılsın. Tarım ve Orman Bakanlığı haberlerimiz üzerine Ağustos ayında buradaki ‘şaibe’ ve ‘yolsuzluk’ iddialarının araştırılması için TİGEM’e müfettiş görevlendirmişti. Her şey ortada olmasına rağmen müfettişler 6 aydır incelemelerini bir türlü tamamlayamadılar! Hâlbuki buradaki ‘vurgun’, ‘rüşvet’ ve ‘yolsuzluğun’ ortaya çıkarılması için sadece yapılan ihale ‘neden iptal edilmiş’ ve bir de illerde dağıtılan hayvanlara ‘o değilden’ gidip bakmaları yeterliydi! Bakanlığın değerli müfettişleri (!) kendilerine ayrılan odalarda evrakların içinde kaybolduklarından olsa gerek bunlar akıllarına gelmedi herhalde!

Neyse ki Ardahan Jandarma Komutanlığı’nın yaptığı bir operasyon ‘çiftçinin üzerine çöreklenmiş’ bu yapının bütün oyununu bozdu. Milli Gazete’de 11 Ocak’ta manşetten yayınlanan Ardahan Jandarma Komutanlığının soruşturma tutanağı, Haziran ayından buyana yaptığımız haberlerin üzerine deyim yerinde ise ‘cuk’ diye oturdu.

Hem de öyle bir oturdu ki ortalık toz duman oldu.

‘Kulaklara Küpe Olsun’ manşet haberimizin ardından Ardahan Jandarma Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığı ekiplerinin 6 ilde yaptığı operasyonla 28 kişi gözaltına alındı. 28 kişinin gözaltına alınma gerekçeleri de bizim yaptığımız haberlerde ne kadar haklı olduğumuzu gösterdi. Bu 28 kişi; ‘Genç Çiftçi Projesini suistimal ederek, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüt faaliyeti kapsamında rüşvet almak vermek, resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık…’ suçlamaları kapsamında Jandarma tarafından toplandı.

Şimdi sormak istiyorum; bizim yaptığımız onca habere kulaklarını tıkayanlar! ‘Ne olacak yav sadece Milli Gazete yazıyor’ diyerek küçümseyenler! ‘İşiniz gücünüz hükümetin yaptığı projeye çamur atmak’ diye suçlayanlar!

Bu operasyondan sonra sizin haliniz ne olacak? 

Daha da önemlisi Jandarmanın yaptığı operasyonla, genç çiftçideki büyük yolsuzlukta firma ayağı çökertildi. Ama bunun bir de Bakanlık ayağı var! Asıl önemlisi de burası. Pekâlâ, Bakanlık ayağına dokunulabilecek mi? Bakan Pakdemirli’nin burada iyi niyetli olduğunu biliyorum ama müfettişlerin isteksizlikleri (!) beni ciddi anlamda kaygılandırıyor.

İhaleyi iptal edipte doğrudan bu firmaya işi verenlerden tutunda Bakanlıktaki bu işlerin koordinasyonunu yapanlara kadar, işin içinde olanlara dokunulmazsa burada ‘devletin’ ve ‘çiftçinin’ aleyhine yürüyen sistemde bir değişiklik olmayacaktır.

Bu kokuşmuşluğa dokunulmadığı sürece de kimse kusura bakmasın istediğiniz desteği verseniz de hayvancılıkta bir adım ileri gidemeyiz! 

- Milli Gazete, Sadettin İnan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/1782722/sadettin-inan/yolsuzlukta-bakanlik-ayagina-dokunulabilecek-mi