Mavi Balina tehlikesi sürüyor

Mavi Balina tehdidi halen devam ediyor. Hatay’da yaşayan 12 yaşındaki Nizamettin Sürmeli’nin 5’inci kattaki evlerinin penceresinden oyuncağını almak için uzandığında düşerek öldüğü söylenmişti. Küçük Nizamettin’in babası Kemal Sürmeli, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, sanılanın aksine oğlunun düşmediğini, ‘Mavi Balina’ oyunu yüzünden intihar ettiğini belirtti. Yapılan incelemeler sonrasında Mavi Balina kurbanı olduğu anlaşılan küçük çocuğun yaşadığı durum sanal bir tuzak olan Mavi Balina’nın ne kadar tehlikeli olduğunu yeniden gözler önüne serdi.

BU BİR OYUN DEĞİL

Rusya’da ortaya çıkan ve yüzlerce çocuk ve gencin intihar etmesine sebep olan Mavi Balina, sanılanın aksine bir oyun değil. İnternet korsanları tarafından yönetilen sanal tuzak, kullanıcılarının dijital ortamdaki özel bilgilerini toplayarak tehdit yoluyla sadist görevleri yapması için zorluyor. Kullanıcılarının ve çevresindekilerin zarar görmesi için toplam 50 görev veren Mavi Balina, en sonunda intihara sürüklüyor. Her geçen gün daha büyük bir tehdit haline gelen ve önüne geçilemeyen Mavi Balina’nın ortadan kaldırılabilmesi ise şu an mümkün gözükmüyor.

10-16 YAŞ GRUBU ÇOCUKLARI HEDEF ALIYOR

Oyun denilerek masumlaştırılan Mavi Balina tehdidine karşı çocukların korunması için anne ve babaların dikkati çok önemli. Şimdiye kadar ülkemizde 17 intihara yol açan Mavi Balina, özellikle 10-16 yaş grubu çocukları hedef alıyor. Mavi Balina virüsü için ebeveynlerin çocuklarının sosyal medya, bilgisayar, tablet ve telefon kullanımlarını denetlemesi çok önemli. Yeteri kadar ilgi görmeyen çocukların sanal korsanların tuzağına düşmesi daha kolay... Teknolojiye erişmenin daha kolay olduğu bu dönemde, Mavi Balina’ya karşı anne babaların dikkatli olması şart.

- Milli Gazete, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1781053/mavi-balina-tehlikesi-suruyor