İnternet fiyatları nasıl ucuzlar? Cevabını uzmanı verdi

Tüketiciler en ucuz interneti nasıl kullanacağının yollarını ararken Turkcell Pazarlama Direktörü Ömer Barbaros Yiş," İnternet fiyatı nasıl ucuzlar?" sorusuna cevap verdi.

Türkiye’de internet kullanıcıları internet ücretini sabit tutmak için Adil kullanım kotası (AKK) olan tarfileri kullanmaktaydı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından bu uygulama 2019’un ilk gününden itibaren kalktı. Vatandaşlar artık interneti AKK olmadan kullanabilecekti fakat bu sefer de Adil kullanım kotası olmayan paketlerde internet kullanım fiyatları artırıldı. Maliyetlerin artmasından dolayı internet faturalının kabarık geldiğini söyleyen kullanıcılar eski AKK’li internet kullanımının vatandaşın cebine daha iyi geldğini söyledi.

Bu konuda tartışmalar sürerken Turkcell Pazarlama Direktörü Ömer Barbaros interneti hızlı kullanmanın yollarını anlatırken faturalarının neden yüksek geldiğini de  açıkladı.

İşte Turkcell Pazarlama Direktörü Ömer Barbaros’un bu sorulara verdiği cevaplar

“Ortak altyapıyla yatırım maliyetleri düşmeye başladığı an, bu tüketicilere daha yüksek hız ve daha düşük fiyat olarak yansımaya başlar. Biz de meraklı değiliz 100 Mbps’i 199 TL’den satmaya… Ama yatırım maliyetleri böyle olduğu sürece kazmak büyük para. Bu maliyetleri düşürecek olan ise altyapı yatırımlarını ortak yapıp, daha fazla insana internet götürmek. Ancak insanlar hala en çok “3 aydır altyapı bekliyorum”, “Alt yapım çok eski, hızım çok düşük”, “Port vermiyorlar” gibi konulardan şikayet ediyor. Hatta bütün Türkiye ‘port’un ne demek olduğunu öğrendi.’’

FİBER İNTERNET İÇİN…

 ‘’Türkiye’de internet penetrasyonu hala çok düşük… Çok ciddi bir dijital altyapı eksikliği var.Türkiye’de yaklaşık 20 milyon hane var ama şu anda fiberin ulaştığı hane sayısı ise yaklaşık 5 milyon. Acilen 15 milyon haneye daha fiber ulaştırmamız gerekli. Bu altyapıları bizlerin teker teker, aynı anda, paralel olarak yatırım yaparak tamamlamasına imkân yok. Bunun için yaklaşık 15 milyar dolar lazım. Halbuki mevcudu paylaşsak ve bundan sonrakileri beraber yapsak bu hikâye 2 milyar dolara bitecek gibi bir şey. Altyapıya erişimi bir rekabet unsuru olmaktan çıkarmamız lazım. Üstyapıda servis zenginliğiyle, kaliteyle rekabet edelim.’’

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1779083/internet-fiyatlari-nasil-ucuzlar-cevabini-uzmani-verdi