Yemekteyiz’e RTÜK darbesi! İşte verilen karar

TV 8’de yayınlanan Yemekteyiz ve Gerçeğin Peşinde programlarına Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından ceza verilmesine karar verildi.
 
“Gerçeğin Peşinde” programında bir annenin çocuk istismarı olayını anlatması üzerine Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun harekete geçti . Dün gerçekleştirilen RTÜK toplantısında gündüz kuşağındaki bazı diziler ve programlar masaya yatırıldı.

Yapılan  toplantı sonrası söz konusu programla ilgili  çocuğun yaşı ve isminin açıkça zikredildiğini, bir annenin gerçek kimliği ile yer aldığını ve çocuğun yaşadığı cinsel istismar olayının anlatıldığını tespit etti.

6112 sayılı Kanun'un ilgili maddesi uyarınca  TV8 de yayınlanan “Gerçeğin Peşinde” programında çocuğun yaşadığı tramvayı yeniden canlandırması teyit edilerek idari para cezası uygulanmasına karar verildi

YEMEKTEYİZ’E DE YARIŞMACI ŞİDDETİ CEZA GETİRDİ

RTÜK Gerçeğin Peşinde programından sonra Yemekteyiz programına da ceza verdi.

Yemekekteyiz programında RTÜK, çocuk gelişimine için müsait olmayan durumlar tespit ettiğini duyurdu.

Bir yarışmacının diğer yarışmacılara karşı terbiye ve saygı sınırlarını aşan tavırlar sergilemesi elinde bıçak varken sert bir şekilde parmağını sallaması eline yumruk yapıp masaya vurması ve mutfağa giderek eşyaları kırması RTÜK’ü harekete geçirdi.

RTÜK genç yarışmacının bu hareketlerini "Radyo ve televizyon hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar, bunların izlenebileceği zaman diliminde ve koruyucu sembol kullanılsa dahi yayınlanamaz." Hükmü gereği ceza verdi.

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1778563/yemekteyize-rtuk-darbesi-iste-verilen-karar