Kılıçdaroğlu: Sen geliri tabana yayacaksın, vergiyi değil

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında ülke gündemini değerlendirdi. Gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmeler yapan Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a, "Sen seçimlerden sonra IMF'ye gidecek misin gitmeyecek misin?" sorusunu yöneltti.

EREN ERDEM'E YAPILAN KUMPAS

Kılıçdaroğlu, CHP eski milletvekili Eren Erdem'in tutukluluğunun devamına tepki gösterdi. Eren Erdem'e yapılanın 'kumpas' olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Eren Erdem niye kaçsın, zaten kaç defa yurt dışına çıkıp geri geldi. Bunun da takipçisi olacağız, sorun sadece Eren Erdem sorunu değil" dedi. 

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

"TOKİ işçileri aylardır aylık alamıyorlar. Hak arıyorlar Meclis’in önündeler. İnsan hakkını aramadığı zaman insanlığını kaybetmiş olur. Ceren Damar Şenel öğrencisi tarafından katledildi. Eşinin yaptığı konuşma Türkiye’nin örnek alması gereken bir konuşmadır. Çankaya Belediyesi Ceren kardeşimizin ismini yaşatacak bir çalışmaya imza atacaktır. Bülent Şık arkadaşımız çıkıyor Türkiye’yi kanser eden ürünleri açıklıyorum diye yargılanıyor. Devletin sırrını açığa çıkardın diye yargılanıyor. Allah akıl fikir versin.

EMEKLİLERİN DÜŞÜNMESİ LAZIM: Emeklilere benim sitemim var. Bir grup emekli bana ‘durumumuz son derece iyi’ diye telgraf çektiler. Doğruları söyleyenleri dokuz köyden kovarsanız gelenlere mahkum kalırsınız. Emekliye ne verdiler? Yüzde 10.9. Eğer bu iktidarı cezalandırmazsanız torununuzun yüzüne bakamayaksınız. Milli gelir artışından bile size pay vermemeye karar verdiler. Emeklinin niye ben bu hale geldim diye düşünmesi lazım.

HORTUMCU PİYASA EKONOMİSİ: Ne oldu da Türkiye bu hale geldi? 16 yıldır Türkiye’yi tek başına yönetiyorlar. Devletin fabrikalarını babalar gibi sattı, istediği belediye başkanını aday gösterip istediğini görevden aldı mı, başbakanı görevden aldı mı evet. Her istediklerini yaptılar da devlet neden bu hale geldi? Bunu yapan düzene ne diyeceğiz, adı ne olacak? Hortumcu Piyasa Ekonomisi… Hortumcu Piyasa Ekonomisi özelliği şudur. Birilerine kaynak aktarmak için bir ekonomi politikası güderseniz bunun adı Hortumcu Piyasa Ekonomisidir. Hortumcu Piyasa Ekonomisi nasıl oluşturulur?

Bugün Türkiye ekonomik bağımsızlığını yitirmişse bu hortumcu piyasa ekonomisi yüzündendir. Ben 81 milyonun kişiliğini, kimliğini, onurunu savunuyorum. Vergiyi tabana yayacağız diyorlar. Vergiyi zaten vatandaş veriyor. Sen geliri tabana yayacaksın. Kütahya Zafer Havaalanı’ndan 124bin kişi uçuyor. 2milyon 395bin kişi üzerinden bu 5’li çeteye garanti veriliyor. Garanti ettiğin 205 milyon avroyu sen mi ödeyeceksin kibir abidesi?

Osman Gazi Köprüsü; tam bir Deli Dumrul düzeni. Hani vatandaşın cebinden bir kuruş çıkmıyordu? Yerli ve milliyiz diyorlar. Siz ne yerli ne milli, egemen güçlerin oyuncağı gayrimillisiniz. Hortumcu piyasa ekonomisinin aktörlerini bilmek lazım. Birincisi, sarayda oturan kibir abidesi. İkincisi, sarayın beslemeleri. Üçüncüsü de hazinenin başındaki damat."

Sürecek

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1777203/kilicdaroglu-sen-geliri-tabana-yayacaksin-vergiyi-degil