İZBAN'daki grev Erdoğan'ın imzasıyla 60 gün ertelendi

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD'nin ortak kuruluşu olan İzmir Banliyo Ağı'na (İZBAN) bağlı işyerlerinde diğer raylı ulaşım işçileri ile aynı maaşı almak amacıyla 10 Aralık'ta başlatılan grev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla 60 gün ertelendi.  

GREVİN ERTELENME GEREKÇESİ RESMİ GAZETE'DE YER ALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla bugünkü sayıda yer alan kararda, İZBAN'a bağlı iş yerlerinde Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası tarafından uygulanmakta olan grevin "şehir içi toplu taşıma hizmetlerini bozucu nitelikte görüldüğünden" 60 gün süreyle ertelendiği aktarıldı.

Söz konusu karar, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun 63'üncü maddesi gereğince uygun görüldü. 

Taşımacılık iş kolunda ilk grev yasağı

İZBAN grevi, Ak Parti iktidarı döneminde yasaklanan 16. grev olarak kayıtlara geçti. Daha önce metal, petrol, maden, lastik, cam ve ilaç işkollarında çalışan yüz binlerce işçi için grev yasağı kararı veren hükümet, taşımacılık iş kolunda ilk kez grev yasaklamış oldu.

İZBAN grevi 10 Aralık'ta başlamıştı

İzmir'de kent içi ulaşımın ana arterlerinden biri olan İZBAN'da, kurum bürokratları ile sendika arasında süren dördüncü dönem toplu iş sözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine 10 Aralık'ta grev başlamıştı. Aliağa-Selçuk arasındaki banliyö hattında hizmet veren, ülkenin havalimanı bağlantılı, en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemi İZBAN'da makinist, tekniker, teknisyen, istasyon operatörü, gişe çalışanı olarak çalışan 343 işçi greve çıkmıştı.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1776882/izbandaki-grev-erdoganin-imzasiyla-60-gun-ertelendi