Kapalıçarşı altın fiyatlarında haftanın gündemi

Ekonomi piyasalarında bu hafta yurt dışı kaynaklı gelişmeler, fiyatlar üzerindeki ağırlığını korumaya devam edecek. ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisi başta olmak üzere FED Başkanı Powell’ın açıklamaları, altın fiyatları ve döviz kurlarında geçtiğimiz haftanın belirleyici gelişmeleri olarak değerlendiriliyor.

Yurt içi piyasalarda Perşembe günü açıklanan enflasyon rakamlarının Türk lirası üzerindeki kısa vadeli etkileri tartışıldı. Buna ek olarak; piyasalarda, Merkez Bankasının olağanüstü genel kurul kararının TL üzerinde bir baskı oluşturabileceğine ilişkin yorumlar hakim. Yurt içi gelişmelerin altın fiyatları üzerindeki kısa vadeli etkilerine ilişkin henüz somut bir tablodan bahsetmek mümkün görünmüyor. 

Dolar kurunda geçtiğimiz hafta yaşanan yüksek volatiliteye altın fiyatlarının eşlik etmediği görülüyor. ABD-Çin ticaret savaşları ve FED kaynaklı gelişmelerin döviz kurlarında daha oynak bir tabloya yol açtığı değerlendiriliyor. 

Kapalıçarşı'da gram altının son 10 günlük seyrine baktığımızda; 25 Aralık 2018 itibariyle yukarı yönlü bir atağın başladığı görülüyor. 31 Aralık'ta 217 TL seviyesinden 2 Ocak'ta 236 TL seviyesine kadar yükseliş kaydeden sarı metalde, 2 Ocak itibariyle kısa vadeli bir düşüş trendi etkili oldu. Ancak enflasyon verilerinin kamuoyuna duyurulmasının ardından yeniden düşük düzeyde bir yükseliş trendinin gerçekleştiğinden bahsetmek mümkün.

Bugün sabah saatlerinden gram altında oldukça dar bir makas aralığı etkili. Kapalıçarşı'da alış ve satış fiyatı arasında 0.10-0.15 TL'lik  farkların olduğu sarı metalde yükseliş eğiliminin orta vadede devam edeceği öngörülüyor. 

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1776435/kapalicarsi-altin-fiyatlarinda-haftanin-gundemi