Dünyanın en uzak noktası: Tristan Da Cunha

Dört yanı denizlerle çevrili kara parçasına ada dendiğini biliyoruz. Ancak dört yanı denizle, ardından biraz daha denizle, ardından kocaman bir okyanusla ve sonra biraz daha denizle çevrili kara parçasına ise Tristan Da Cunha dendiğini kaçımız biliyor?

Tristan Da Cunha, dünyanın üzerinde yerleşim yeri olan karaya en uzak adası. En yakın yerleşim yeri 2334 km uzaklıktaki St. Helena adası olan Tristan Da Cunha’da, uçakların iniş yapabileceği tek bir havaalanı ya da pist olmadığı gibi, adaya tek ulaşım yolu Güney Afrika’dan 6 gün süren bir gemi seyahati. Yani aklınıza estiğinde gidip gelinebilecek bir yer değil. Tristan Da Cunha’ya gitmeden önce, “Dünyanın bir ucu dediysek o kadar da demedik” diyerek, belki de gidilmesi daha kolay olan başka yerleri tekrar gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

Ada adını, 1506 yılında keşfini yapan Portekizli Amiral Tristao Da Cunha’dan almış olsa da, bugün kendinden oldukça uzak diyarlarda hüküm sürmekte olan Birleşik Krallık’a bağlı. Adada 19 Kasım 2018 tarihinde yapılan nüfus sayımına göre toplam 250 kişi yaşıyor. Yazıyla “iki yüz elli” kişi. Toplam alanının 207 km2 olduğu göz önünde bulundurulursa, adanın gayet makul bir nüfusa sahip olduğu düşünülebilir. Nüfus bu kadar az olunca da, haliyle ada içerisinde para da geçerli bir takas aracı olmuyor. Resmi para birimi üzerinde kraliçe resmi olan İngiliz Sterlini olsa da genellikle değiş tokuşa dayalı bir imece ekonomisi hüküm sürüyor. Şu aralar Sterlin’in Brexit nedeniyle Türk Lirası dahil tüm para birimleri karşısında değer kaybediyor olması adada bir haber niteliği taşımıyor.

250 kişiye 1 müze

Halkın tamamı, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlıyor. Enerji ihtiyaçlarını güneş panelleri ile sağlayan halkın sosyalleşme alanları da oldukça sınırlı. 1 Okul, 1 Hastane, 1 Postane, 1 Kafe, 1 Bar ve 1 Yüzme Havuzu bulunan adada en takdire şayan tesis ise 1 adet Müze. 250 kişiye 1 müze düşmesi, bu anlamda Tristan da Cunha’yı dünyanın kültüre en çok önem veren halkları sırasında en üst sıralara taşıyor. Dünyadan bu kadar kopmuş bir adanın, keşfinden bu yana geçen yüzyıllar içerisindeki birikimini topladığı bir müzesinin olması, halkının kültür seviyesini göstermesi bakımından önemli.

Ada her ne kadar ana yaşam alanlarından coğrafi olarak uzak da olsa, teknoloji sayesinde bir tık kadar yakınımızda. Tristan Da Cunha adasının resmi internet sitesi tristandc ve bu adres üzerinden, adada olan bitenler hakkında güncel paylaşımlar yapıyor, hatta isteyenlere adaya özgü ürünlerin satışını bile gerçekleştiriyorlar. Yılda iki kez yayımladıkları dergileri bile var. Abonelik ücretini ödediğiniz takdirde, dünyanın neresinde olursanız olun kapınıza kadar gönderiyorlar.

Denizin ortasında bir volkan

Adanın bir diğer ilgi çekici özelliği ise, volkanik kökenli olması. Tam ortasında dev gibi yükselen dağın, uzun zaman önce püsküren lavların katılaşması ile oluştuğunu anlamak mümkün. Bilim insanları şu anda aktif olmadığı söylenen bu yanardağın yakın gelecekte fikir değiştirmeyeceği ve tekrar aktif hale geçmeyeceğini var sayıyor. En yakın kara parçasının binlerce kilometre ötede olduğu düşünülünce insanı düşündüren bir durum bu. Yanardağın zirvesine Queen Mary’s Peek, yani Kraliçe Mary’nin Zirvesi adının verilmesi de, İngiltere’nin dünyanın bir ucundaki bu kara parçası üzerinde hala ne kadar büyük bir etkisinin olduğunu gösteren işaretlerden biri.

Tristan Da Cunha Adası’nın havadan çekilmiş resimlerine baktığınızda, ıssız ada unvanını sonuna kadar hak ettiğine bir kez daha kanaat getirebilirsiniz. Her biri birer kartpostalı andıran fotoğrafların uyandırdığı o ıssızlık hissini bozan tek şey ise, ada halkının en düzlük kesimde kurmuş oldukları yerleşim alanı. Bu yerleşim alanına bir müddet baktıktan sonra, Trabzon’un meşhur Uzun Yayla’sını andırdığını bile söylemek mümkün. Yeşillikler içine serpiştirilmiş birkaç ev ve geri kalanı tamamen doğa. Göz alabildiğine doğa.

Nasıl gidilir?

Tristan Da Cunha çok uzak, yolu sapa, ama gitmesi çok zor değil. Eğer albatroslar, ayı balıkları ve penguenlerle dolu “değişik” bir tatil arıyorsanız, Türk Hava Yolları’nın www.thy.com.tr sitesinden Güney Afrika Cumhuriyeti’ne giden uçaklara bakmakla işe başlayabilirsiniz. THY’nin Cape Town’a her gün uçuşu var. Cape Town, Tristan Da Cunha’ya en yakın havaalanı. Daha da “ucuza bilet” mi arıyorsunuz? Hemen www.ucuzabilet.com yazın, çıkan motorda aratın. Hatta biletin daha da ucuz olması için “indirim kodu” mu arıyorsunuz? Hemen www.indirimkodu.com yazın ve çıkan motorda aratın. Yani işi motorlar halledip en ucuzunu size sunsun, size sadece tatile gitmesi kalsın.

- Milli Gazete, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1768443/dunyanin-en-uzak-noktasi-tristan-da-cunha