Robot yarışmasında “hafızlar” da yarışacak

Konya'da yaşayan yaşları 10 ile 12 arasındaki 11 hafızlık öğrencisi kız, Çin'de düzenlenen 2018 Dünya Robot Yarışması'nda hünerlerini sergileyecek. Bedir Kız Kur'an Kursu'nda hafızlık eğitimi alan yaklaşık 300 kız öğrenci, dini eğitimin yanı sıra teknolojiyi de yakından takip ediyor. 

Kursta, bir hayırseverin desteğiyle açılan Robotik Kodlama Atölyesi’nde; kodlama, yazılım ve bilgisayar teknolojisi üzerine de eğitim alan öğrenciler, kendilerini teknoloji alanında da geliştirmeye çalışıyor. Yaklaşık 3 aydır eğitim alan öğrencilerin Konya Bilim Merkezi’ndeki düzenlenen yarışmada birinci olması üzerine 11 çocuk, Çin’de düzenlenecek 2018 Dünya Robot Yarışması’na (WER 2018 World Championship Contest) katılmak için Çin’in Şanghay kentine gitti.

Sabah Kur’an, öğleden sonra teknoloji öğreniyorlar

Hazırlıklarını tamamlayan teknoloji düşkünü hafızlar, Bedir Kız Kur’an Kursu’nda seyahat öncesi duygularını paylaştı. Çocuklara robotik kodlama eğitimi veren elektronik mühendisi Muhammed Sefa Dağ, Şanghay’daki organizasyonun önemli olduğunu söyledi. Yaklaşık 7 bin yarışmacının katıldığına dikkati çeken Dağ, üç gün sürecek etkinliğe öğrencilerinin ilk kez katılacağını ve heyecanlı olduğunu aktardı.

- Milli Gazete, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1765290/robot-yarismasinda-hafizlar-da-yarisacak