Anneler uykusuz kalmasın diye beşik tasarladı

Kırşehir’de, meslek lisesi öğrencisi, kardeşinin bebekken çok ağlaması nedeniyle annesinin yaşadığı sıkıntılardan esinlenerek sese ve ıslaklığa duyarlı beşik tasarladı.

Kırşehir Mesleki Eğitim Merkezi Elektrik Bölümü öğrencisi Hasan Yüceer (17), farklı tasarımlar yapmayı planladığı sırada, kardeşinin küçüklüğünde çok ağlaması ve annesinin üzüntüsü aklına geldi. Bu düşünceden yola çıkan Yüceer, iç mekan tasarım bölümü öğrencisi Muhammed Ünlü ile ses ve ıslaklığa duyarlı beşik yapmaya karar verdi. Muhammed Ünlü, öğretmenlerinin desteğiyle yaklaşık 2 haftada beşiğin mobilya aksamını yaparken, Yüceer de sese duyarlı elektronik devre ve nem sensörünü planladı.

Çarşaf ya da bez ıslandığında ise alarm veriyor

İki öğrencinin, öğretmenlerinin katkılarıyla yaptığı beşik, ses çıkarıldığında sallanmaya başlıyor, çarşaf ya da bez ıslandığında ise alarm veriyor. Hem eğitim görüp hem de harçlıklarını kazanan öğrencilerden Hasan Yüceer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçükken geceleri sürekli uyanarak ağlayan kardeşinin annesine verdiği sıkıntıdan yola çıkarak böyle bir tasarım yapmaya karar verdiğini söyledi.

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1761222/anneler-uykusuz-kalmasin-diye-besik-tasarladi