Yeni askerlik sistemi: Zorunlu askerlik süresi ne kadar olacak?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün akşam saatlerinde Bakanlık binasında yeni askerlik sistemine ilişkin özel bir toplantı gerçekleştirdi. Akar'ın başkanlığındaki toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları, Bakan Yardımcıları ve diğer yetkili isimler katıldı. Toplantıda askerlik süresi ile ilgili yeni bir sistemin konuşulduğu belirtildi.

ASKERLİK SÜRESİ KISALACAK MI?

Yeni askerlik sistemine göre; askerlik süresi kısalacak mı, süre kısalırsa şu anda hali hazırda askerlik görevini yerine getirenleri de kapsayacak mı sorularına cevap aranıyor. Yeni askerlik sisteminin ayrıntılı bir şekilde görüşüldüğü toplantıda, bir gündem maddesi de askerlik süresinin kısaltılması oldu.

Edinilen bilgilere göre; askerlik süresinin yeniden gözden geçirilmesi ve muhtemelen kısaltılması konusunda yol alındı. MSB'de yapılan toplantıda, çalışmalarda sona yaklaşıldığı ifade edildi.

YENİ SİSTEMDE PROFESYONEL ASKERLİK DE GÜNDEMDE

Kısa zaman önce çıkarılan bedelli askerlik ile birlikte profesyonel askerlik konusu da Türkiye gündemini uzun süre meşgul etmiş, bu konuda çalışmaların yapıldığı da açıklanmıştı. Askerlik süresinin kısaltılması konusu da profesyonel askerlik gibi dün akşamki toplantının gündem maddelerinden biri oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz dönemde Milli Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı’nın profesyonel askerlik üzerinde bir çalışma yürüttüğünü söylemişti.

Yapılan çalışmalarda TSK'da tam profesyonel ordu modeline geçiş tasarlanıyor. Yeni askerlik sistemi içerisinde; TSK'nın teknik personel, sivil personel, mühendis, doktor gibi ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların karşılanma modelleri de bu sistem içinde olacak. Milliyet'te yer alan habere göre; profesyonel askerlik sadece silahlı mücadele veren birliklerde değil, tüm birliklerde hayata geçirilecek. Türkiye genelindeki bütün birliklerdeki mesleki ihtiyaçlar zorunlu askerlik yapanlardan değil, profesyonellerden sağlanacak. Sözleşmeli askerlik modeliyle TSK’nın tüm ihtiyacı uzman personel tarafından sağlanmış olacak.

ZORUNLU ASKERLİK SÜRESİ NE KADAR OLACAK?

Milli Savunma Bakanlığının üzerinde çalıştığı yeni askerlik sisteminde askerlik süresinin kısaltılması da var. Zorunlu askerlik süresinin kısaltılması, uzun-kısa dönem askerlik farkının ortadan kaldırılması ve zorunlu askerlere temel eğitim verilmesi de gündemde.

Profesyonel askerlik, askerlik süresinin kısaltılması gibi konular gündemde olsa da zorunlu askerlik uygulamasından kesinlikle vazgeçilmesinin gündemde olmadığı vurgulanıyor.

MESLEĞE GÖRE SÜRE BELİRLENEBİLİR

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın daha önce yaptığı açıklamalara dayanarak kulislerde konuşulan bir diğer konu da askerlik süresinde meslek gruplarına göre değerlendirmeler olabileceği. Akar'ın "Öğretmen, hakim, doktor, akademisyen, sporcular için bazı esneklikler getirilebilir" ifadeleri bu şekilde yorumlanıyor.

TSK'nın belirleyeceği meslek grupları içinde olmayanlar için de zorunlu askerlik süresinin kısalması söz konusu olabilecek. Bazı durumlara göre 12 aylık uzun dönem askerliğin 3 aylık temel eğitimden sonra daha kısa bir periyotta tamamlanmasının üzerinde durulduğu da yansıyan kulis bilgileiri arasında yer alıyor.

Üniversite mezunlarının mevcut 6 aylık askerlik sürelerinde ise meslek gruplarının dikkate alınarak azaltılmasının gündemde olduğu ancak bunların ne zaman belli olacağının yapılan çalışmalar tamamlandıktan sonra netlik kazanacağı belirtiliyor.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

MSB'nin yapacağı çalışmalar tamamlandıktan sonra, hazırlanan dosyanın bazı bakanlıklara ve Cumhurbaşkanlığına gönderileceği ifade ediliyor. Yeni askerlik sistemi içerisinde bulunan askerlik süresinin kısaltılması için yasa teklifi hazırlanması gerekiyor. Bu uygulamanın hayata geçirilebilmesi için de TBMM'ye gelmesi ve yasalaşması gerekiyor.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1760499/yeni-askerlik-sistemi-zorunlu-askerlik-suresi-ne-kadar-olacak