Yurtta hava durumu: Meteoroloji'den sel ve kar yağışı uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmelere göre, yurdun hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı belirtilirken kuzey ve İç kesimlerde 3 ila 6 derece azalacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji yetkilileri Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu ile Sakarya, Gümüşhane ve Hakkari il çevrelerininde hava durumunun bugün sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sağanak yağışların Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Metrekareye bugün 50 ila 75 kilogram yağışın düşeceği Ordu, Trabzon, Rize, Artvin, Samsun ve Giresun için sel uyarısında bulundu. Kuvvetli sağanak yağışlar nedeniyle oluşabilecek sel ve su baskınlarına karşı vatadaşların ve ilgili kurumların dikkatli olması gerektiği bildirildi.

Rüzgar ise yurtta genellikle kuzey ve doğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi beklenirken Kıyı Ege ve Batı Akdeniz'de kuzey yönlerden saate 60 km hıza ulaşma ve kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

YURTTA HAVA DURUMU

Marmara Bölgesi'nde bugünhavanın çok bulutlu geçeceği ve Sakarya çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sağanak yağışların Sakarya'da rakımın 1000 metre ve üzeri olduğu yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Ege Bölgesi'nde bugün hava durumu parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzey yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

Akdeniz Bölgesi'nde bugün parçalı ve çok bulutlu, doğusunun yağmur ve sağanak etkili olacağı belirtilirken yüksek rakımlı yerlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Batı Akdeniz'de kuzey yönlerden kuvvetli (30-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

İç Anadolu Bölgesi'nde parçalı ve çok bulutlu bir havanın etkili olacağı belirtlirken Eskişehir dışında bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Karadeniz Bölgesi'nin batı bölümünde havanın çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Batı Karadeniz'de yağışların kıyılarda yağmur, iç ve yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Orta ve doğu bölümünde havanın parçalı ve çok bulutlu olacağı tahmin ediliyor. Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Gümüşhane çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların: kıyılarda yağmur, iç ve yüksek kesimlerde karla karışık yağmur şeklinde olması beklenen yağışların Samsun’un doğusu, Ordu ve Trabzon çevrelerinde kuvvetli, Giresun, Trabzon’un doğu ilçeleri, Rize ve Artvin’in kıyı kesimlerinde yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde bugün hava durumunun parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde parçalı ve çok bulutlu havanın etkili olması beklenirken bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1760363/yurtta-hava-durumu-meteorolojiden-sel-ve-kar-yagisi-uyarisi