Asgari ücretli çalışan: İstiyoruz ki insanca yaşayabilelim

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılında geçerli olacak ve yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücreti belirleme çalışmaları çerçevesindeki ilk toplantısını dün gerçekleştirdi. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), hükümeti ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk temsil etti.

TÜRK-İŞ’TEN TOPLANTI ÖNCESİ AÇIKLAMA

Dün toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu öncesi gazetecilerle bir araya gelen Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay, “Biz aylar önce asgari ücretin acilen 2000 lira olması çağrısında bulunduk. Ama maalesef ki çalışandan yana bir yapı olmadığı için bu çağrımıza karşılık gelmedi” dedi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısı’na ilk kez katılan asgari ücretli çalışan Gülden Görmez de, “Bütün bir yıl borçlu olarak yaşıyoruz. Bu maaşla olmuyor. Biz istiyoruz ki insanca yaşayabilelim” dedi.

ÇAY VE SİMİT İKRAM EDİLDİ

Türk-iş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay, dün Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesi gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi. Konfederasyon genel merkezinde yapılan kahvaltıda, asgari ücretin sembolü haline gelen çay, simit ve peynir ikram edildi. Değerlendirmelerde bulunan Atalay, milletin tamamının temsil edilmesi gereken Meclis’in patron ve sermaye ağırlıklı olmasını eleştirerek, “Asgari ücretli, çiftçi, işsiz, fakir fukara olarak biz bu ülkenin yüzde 70’ini oluşturuyoruz. Ancak böyle bir yapı olduğu için bizim sorunlarımız görülmüyor. Çare aranmıyor. Ancak kendilerinden olanların her sıkıntısına bir şekilde çözüm yolu getiriyorlar” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞANLAR ÇARE BEKLİYOR

Çalışanların kendilerinden bir çare beklediğini belirterek konuşmasına devam eden Atalay, “Biz aylar önce asgari ücretin acilen 2000 lira olması çağrısında bulunduk. Ama maalesef ki çalışandan yana bir yapı olmadığı için bu çağrımıza karşılık gelmedi. Ancak çağrımız olması gereken yerde kamuoyunda bir kabul gördü. Asgari ücret önceki yıllardan farklı olarak bu yıl toplumun büyük kesimleri tarafından çok sahiplenildi. Şimdi bu toplantılar neler getirecek göreceğiz. Ama bizim kırmızıçizgimiz enflasyon oranının altına düşülmemesidir” dedi.

ÖRGÜTLÜ İŞYERİNE DESTEK VERİLSİN

İşverenlere verilen aylık 100 TL asgari ücret desteği ile ilgili de, “Türk-İş olarak bu sene şu talepte bulunacağız. Bu destek örgütlü işyerlerine verilsin. Sendikal örgütlülüğün olmadığı yerler dışarıda bırakılsın” diyen Atalay, sendikal örgütlülük ile ilgili şu çarpıcı bilgiyi verdi:

“81 ilimizde örgütlülüğün en kötü olduğu iki il var. 80’inci Denizli, 81’inci ise Antalya. Bu Türkiye’ye yakışmıyor. Burada bizim mi hatamız var? Yoksa işverenin mi başarısı var? Bunu düşünmemiz gerekiyor.”

“AY BAŞINA 1-0 YENİK BAŞLIYORUZ”

Kahvaltıda söz alan bir diğer isim ise Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na katılarak bir ilke imza atan asgari ücretli Gülden Görmez oldu. Yalova Üniversitesi’nde asgari ücretle çalışan bir özel güvenlik görevlisi olduğunu söyleyen Görmez, “İki oğlumla birlikte yaşıyorum. Oğullarımdan biri üniversitede okuyor. Diğeri ise lise öğrenimini yarıda bıraktı. Çünkü oğluma okul formasını almıştım ama hırkasını alamadım. Önümüzdeki ay alırız dedim. Ancak okul yönetimi oğlumu hırkası olmadığı için her gün uyarınca oğlum da bu durumu kendine yediremeyip okulu bıraktı” diye konuştu.

Asgari ücret ile nasıl geçinmeye çalıştığını da anlatan Görmez, “Kredi kartına mahkûm hale geldik. Aldığım maaşı daha cebime sokmadan kira, fatura, borca yatırıyorum. Ay başına 1-0 yenik başlıyorum. Böyle olunca gene borca yöneliyorum. Bu durumu tüm asgari ücretliler yaşıyor” diyerek, asgari ücretin kendilerini insanca yaşatabilecekleri bir seviyeye getirilmesini istedi.

Millî Gazete

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1760285/asgari-ucretli-calisan-istiyoruz-ki-insanca-yasayabilelim