Keşmir'in geleceğini Keşmirliler belirlemeli

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ESAM) geleneksel hale gelen Çarşamba Konferansları’nın bu haftaki konuğu ‘Küresel Tahakküm ve Keşmir Meselesi’ konusuyla Dünya Keşmir Konseyi Başkanı Prof. Dr. Ghulam Nabi Fai oldu. Fai, “Bu sorunun çözülememesinin altında birçok sebep yatıyor. Şu ana kadar Hindistan ve Pakistan bu sorunun çözümü için Keşmir hükümetini masaya çağırmamıştır. O masada Keşmir yönetiminin de olması gerekiyor” çağrısında bulundu. 

ESAM Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ESAM Genel Başkanı Recai Kutan, milletvekilleri, bürokratlar, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

1948’DE BM KARARA BAĞLADI

Prof. Dr. Fai, konuşmasına Keşmir meselesi ile ilgili tarihsel bilgiler vererek başladı.  Fai, “İlk olarak ABD Başkanı Harry Truman zamanında 1948 yılında bir büyükelçiyi görevlendirerek Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi nezdinde Keşmir meselesinin çözümüyle ilgili adımlar atılmıştı. Ama bu ne Pakistan, ne Hindistan ne de Keşmir tarafından hazırlanmıştır. Bu ABD tarafından hazırlanmış bir çözümdür. Ve bu tarihte meselesinin Keşmir halkına sorulması gerektiği söylenmiştir. Bu yapılan görüşmelerden sonra 21 Nisan 1948 yılında BM Güvenlik Konseyi tarafından Keşmir’in geleceğinin Keşmir halkı tarafından verilmesi gerektiği kabul edildi. Ve o tarihten sonra bu karar açıkça ifade ediliyordu” diye konuştu.

BİZ HAKKIMIZI İSTİYORUZ

Yıllar önce alınan kararın uygulanması gerektiğini vurgulayan Fai, “Yılardır ABD başkanları ve BM yetkilileri bu sorunun çözülmesi gerektiğini dile getiriyorlar. Keşmir meselesinin önemli olduğunu yıllarca dünya politikasına yön verenler de söylüyor. Bizim çok ufak bir talebimiz var. BM tarafından kabul edilen ‘Keşmir halkının geleceğine Keşmir halkı karar vermeli’ kararının yerine getirilmesi.  Nerede olursa olsun Keşmir meselesinin çözümü için adımlar atılması gerekiyor. Biz mücadelede üzerimize düşen gayreti gösteriyoruz. Uluslararası camiada haklılığımızı dile getiriyoruz” vurgusunu yaptı.

EN GÜÇLÜ DÖNEMDEYİZ

Keşmir’de yaşanan insanlık durumuna dikkat çeken Fai, “100 binden fazla insan hayatını kaybetti. 10 binden fazla insan kayıp durumunda. On binlerce kadınımız insan onuruna yakışmayan muamelelere maruz kaldı. Binden fazla kişi misket bombalarının hedefi oldu. Hayatları boyunca bu insanlar görme yetilerini kaybetti. Sadece geçtiğimiz üç hafta içinde 27 kişi hayatını kaybetti. Ama Keşmir, 71 yıllık mücadelesinin en güçlü dönemini yaşıyor” diye konuştu.

KEŞMİR YÖNETİMİ DE MASADA OLMALI

Fai, şu ana kadar dünya liderlerinin Keşmir ile ilgili söyledikleri sözlerin arkasında durmadıklarını belirterek, şöyle devam etti: “Bizim davamızın haklı olmamasından dolayı değil. ABD ve Hindistan arasında imzalanan ekonomik anlaşmalar bu meselenin çözülememesinin sebepleri arasında yer alıyor. 71 yıllık mücadelede Hindistan ve Pakistan birçok sefer görüştü. Bu sorunun çözülememesinin altında birçok sebep yatıyor. Şu ana kadar Hindistan ve Pakistan bu sorunun çözümü için Keşmir hükümetini masaya çağırmamıştır. O masada Keşmir yönetiminin de olması gerekiyor” çağrısında bulundu.

İİT, KEŞMİR KONFERANSI DÜZENLEMELİ

Türkiye’nin 94 yılında kurulan Keşmir Çalışma Grubu’na üye olduğunu hatırlatan Fai, Keşmirli insanların Türkiye’den beklentilerinin çok yüksek olduğunu ifade ederek, “Türkiye, Keşmir sorununun çözümünün bir tarafıdır. Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) sekretaryalığını yürütmektedir. Biz  İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan uluslararası Keşmir konferansının düzenlenmesini istiyoruz. Önümüzdeki yıl da Saadet Partisi öncülüğünde bir Keşmir konferansı düzenleyeceğiz” dedi.

Kaynak: Millî Gazete

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1760276/kesmirin-gelecegini-kesmirliler-belirlemeli