Harama festival kılıfı

Adana’da geçtiğimiz yıllarda ‘Rakı Festivali’ olarak kutlanan haram organizasyonu, bu yıl tepkiler üzerine 8 Aralık günü ‘Adana Kebap-Şalgam Festivali’ adı altında tekrar düzenlenecek. Peygamber Efendimiz’in ‘kötülüklerin anası’ olarak nitelendirdiği alkol için düzenlenecek olan bu organizasyona, Adanalılar ve Adana’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi.

HATADAN DÖNÜLSÜN

Adana, büyük bir haram festivaline hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıllarda Adana’da ‘Rakı Festivali’ olarak düzenlenen organizasyon, bu yıl 8 Aralık günü ‘Adana Kebap-Şalgam Festivali’ olarak tekrar düzenlenecek. Bütün kötülüklerin anası olan alkol için düzenlenen festivale Adanalılar ve Adana’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları tepkili. Organizasyonun yapılacağı Büyüksaat Meydanı’nın yanında cami ve okul bulunması da yapılacak olan ‘haram festivali’nin kanuna aykırı olduğunu gösteriyor. Adana Valiliği’nden konuya ilişkin herhangi bir açıklama henüz yapılmazken, hatadan dönülmesini isteyen Adanalı vatandaşlar, yetkililerin böyle bir organizasyona izin vermemesini bekliyor.

“BİZ UYARI VAZİFEMİZİ YAPIYORUZ”

Konu hakkında Millî Gazete’ye açıklamalarda bulunan ilahiyatçı yazar Abdülaziz Kıranşal, kendisinin de Adanalı olduğunu belirterek, “Biz Müslümanız ve Müslüman olmamızın gereği olarak etrafımızdaki kötülüklerle ilgili uyarı vazifemizi yapmak zorundayız. Biz aslında bu uyarılarımızla bu festivali düzenlemek isteyenlerin de iyiliğini istediğimizi gösteriyoruz. Çünkü günahı aleni işlemek, yaygın hale getirmek, normalleştirmek insanlara örnek olarak sunmak, işlenen günahtan daha büyük bir günahtır” şeklinde konuştu.

“GÜNAHA VE HARAMA SPONSOR OLUNMAZ”

Festivali düzenleyecek olanların hatalarını görüp bu işten vazgeçeceklerini temenni eden Kıranşal, “Özellikle bu organizasyona sponsor olanlara sesleniyorum. Allah’ın size verdiği rızkı onun haramlarını yaygınlaştırmak için kullanmak büyük bir nankörlük olur. İlle de bir şeye sponsor olacaksanız, bu kış günlerinde aç, açıkta olan mazlumlara, gariplere, yetimlere sponsor olun. İçkiye, harama, günaha sponsor olacaksınız da elinize ne geçecek. Buradan yetkililere sesleniyorum; bu organizasyonun yapılacağı mekân hem okullara hem camilere yakın bir mekân. Kanunlarımız zaten bu konuda açık. Sizin elinizde kanunun gücü var. Biz sadece dilimizle uyarı vazifemizi yaparız. Bizim uyarı vazifemizi yaptığımız gibi size de düşen, kanunları uygulayarak büyük bir hayra vesile olmaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Millî Gazete

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1760248/harama-festival-kilifi