Memur-Sen’den Danıştay'ın başörtüsü kararına tepki

Memur- Sen Konfederasyonu tarafından, Halkın Kurtuluşu Partisi Genel Başkanlığınca Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline başörtüsü serbestisi getiren düzenlemenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan davada, Danıştay savcısının, hem milletin değerleri hem Türkiye’nin gerçekleri hem de demokrasi, insan hakları ve onurunun gerekleriyle bağdaşmayan içerikte mütalaa yazdığı belirtildi. Memur-Sen’den yapılan yazılı açıklamada, Danıştay 2. Dairesinin, TSK personeline başörtüsü serbestisi getiren düzenlemenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan davada, yürütmenin durdurulması isteminin reddedilmesi ve savcılığın mütalaasına ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

İKLİME DE, İRADEYE DE İZİN VERMEYECEĞİZ

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Açılan dava ve yazılan mütalaa, ‘millet iradesine vesayet’ ve ‘milletin inanç ve değerlerine esaret’ hedefleyenlerin pusuda olduğunu ve boş durmadığını belgeliyor.” Memur-Sen’in başörtüsüne özgürlük için 12 milyon 300 bin imzanın toplanmasına öncülük ettiği anımsatılan açıklamada, “Memur-Sen olarak söz veriyoruz, TSK dahil milletin hiçbir kurumunda, Türkiye’mizinbugününde ve yarınında başörtüsü yasağına başı örtülü olarak görev yapma istek ve iradesine sahip olan kadınların ve kızlarımızın inanç ve değerlerini yok sayacak bir yasanın yapılmasına, yargı kararının ve mütalaanın yazılmasına zemin oluşturacak bir iklime, iradeye izin vermeyiz, izin vermeyeceğiz.” İfadelerine yer verildi.

ali-yalcin.jpg?

TOPLUMU GERMEYE YÖNELİK BİR ADIM

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Danıştay’ın toplumu germeye, hak ve özgürlük temelli hukuk anlayışını hayata geçirme konusunda engellemeye meyilli bir yapının ayak izlerinin olduğunu belirtti. Yalçın, yürütmeyi durdurma isteğinin temel hak ve özgürlüklerle bağdaşmadığını ifade ederek, davayı açan partiye de tepki gösterdi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1760244/memur-senden-danistayin-basortusu-kararina-tepki