‘Değişim ve Dönüşümleriyle Yeni Dönem ve İslam Birliği’

Mustafa Kaya
Mustafa Kaya

Geçtiğimiz 2-3 Aralık Pazar-Pazartesi günleri Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından düzenlenen Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi’nin 27’ncisi İstanbul’da gerçekleştirildi. Bir organizasyonu çeyrek asrı aşan zamanda yapmaya devam ediyor olmak başlı başına dikkat çeken ve takdir edilmesi gereken bir başarı. Bundan önceki yıllarda da toplantılara katılma fırsatı bulmuştum. Bu tür organizasyonlarda öne çıkan en önemli eleştiri sonuç almaya dönük adımların atılamadığıdır. Ancak ESAM’ın toplantıları söz söylemenin ötesinde daha çok çözümlerin konuşulduğu toplantılar olur. Sorunların teşhislerinin net olarak ortaya konulmasına gayret edilir. Bu toplantıda da öyle oldu.

Suriye’de, Yemen’de, Libya’da hâlihazırda devam eden çatışmalar ve iç savaş, Mısır’ın içinde bulunduğu istikrarsız ortam, Büyük Ortadoğu Projesi’nin tehdit etmeye devam ettiği İslam coğrafyası bu yıl ki konuşmaların içeriğini belirleyen ana başlıklardı. Duygusallık vardı ama ayakları yerden kesen duygusallık yoktu. Zaten bu yıl için seçilen tema da bunu ispat eder nitelikteydi; ‘Değişim ve Dönüşümleriyle Yeni Dönem ve İslam Birliği”. Psikolojik açıdan olumsuz koşulların en çok sarıp sarmaladığı bir ortamda değişimden bahsetmek, dönüşüm vurgusu yapmak ve bu döneme yeni damgasını vurmak vizyon belirleme açısından çok önemliydi. Yani bu tema toplantıya katılan insanlara serzenişte bulunma hakkınız var ama içinde bulunduğunuz şartlara teslim olma hakkınız yok diyen bir mesaj vermiş oldu.

Toplantıya verilen aralarda İslam ülkelerinden gelen misafirlerin söz birliği etmişçesine sorunların ortadan kalkabilmesi için Türkiye’nin üzerine düşen görevleri hatırlatmaları da ayrıca dikkat çekti. Bazı konuşmalara tanık olduğumda bu toprakların onların gözünde ne denli farklı olduğunu bir kere daha müşahede ettim. Kendi iç meselelerinin çözümü için bile Türkiye’nin hakemliğine duydukları ihtiyaç başlı başına bizleri işin merkezine oturtmalarının ispatı oldu.

ESAM, 1969 yılında Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından kurulan Türkiye’nin ilk düşünce kuruluşu ve araştırma merkezi. Her hafta konularında uzman kişilerin katılımıyla “Çarşamba Sohbetleri” adı altında konferanslar düzenliyorlar. Farklı siyasi kişilikleri de orada görmek mümkün oluyor. ESAM üstlendiği misyonun gereği olarak bu yıl ki toplantı vesilesi ile bir kere daha ortaya koydu ki, yapılan her çalıştay, her konferans, her Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi ve D-8’in kuruluş yıldönümü toplantısıyla, bazen küçük bazen de büyük adımlarla kuruluşundaki hedeflere istikrarlı bir şekilde yürümeye devam ediyor.

ESAM’ın bu yıla özel belirlediği ‘Yeni Dönem’ temasının en kısa zamanda hayat bulması temennisiyle emeği geçen, tebliğlerini sunan, katılan herkese teşekkür ediyorum.

Toplantının hayırlar getirmesini diliyorum.

- Milli Gazete, Mustafa Kaya tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/1757965/mustafa-kaya/degisim-ve-donusumleriyle-yeni-donem-ve-islam-birligi