Bir iki ili kaybetsek ne olur ki!

Ahmet Yavuz
Ahmet Yavuz

“İlla da bütün belediyeleri kazanmak zorunda mıyız? Bir iki tanesini de kaybetsek ne olur ki!” Şaka mıydı, ciddi miydi anlamadım! Ama iktidarın o önemli isminden bu sözü duyunca şaşırdım. Sahi bu seçimde, AK Parti İstanbul veya Ankara’yı, CHP İzmir, Muğla, Aydın veya Tekirdağ’ı kaybetse çarşı karışır mı?

***

Görünen şu: Ankara ve İstanbul el değiştirirse, 1 Nisan’da Türkiye’de rejim şakası başlar!  Başkanlık sistemi tartışmaları yükselir. Bu yüzden, iktidar bloğu işi sıkı tutacaktır.

BEŞ BİNALİ YILDIRIM SENARYOSU

Tam 60 ilin adayları açıklandı. En baştan İstanbul’a karar verilen Binali Yıldırım ilan edilmedi.

AK Parti’de ilk defa, resmi olarak ikinci adam, bir büyükşehir adayı, 1994’ten bir yol arkadaşı, “Hele bir konuşalım!” dedi.

Mesele ne olabilirdi ki! Ankara kulislerinde bu konuda beş senaryo üretildi:

***

SENARYO BİR: “Binali Bey, protokolde bir numaradan 42 numaraya düşmek istemiyor.”

SENARYO İKİ: İlçe adayları ve meclis üyelerinde Karadeniz’in yanında, Anadolu, Doğu ve Güneydoğulu isimleri de koymak istedi. “Muhatabım gençler değil, sadece siz olun!” dedi.

SENARYO ÜÇ: “Hem beni sahaya sürerek Kuzey’den, Güney’den, Türk’ten, Kürt’ten oy alacaksınız. Hem ilçe adaylarını, Meclis üyelerimi gençler belirleyecek! Olur mu böyle. Kaybedebiliriz bak!” diyor.

SENARYO DÖRT: İstanbul’da AK Parti’nin yaptığı her türlü ankette sonuçlar iç açıcı çıkmadığı için.

SENARYO BEŞ: Ömür biter yol, icraat bitmez! Binali Bey, bu kadar icracı dönemden sonra TBMM başkanlığını, protokolü, ülke ziyaretlerini sevdi. İstanbul keşmekeşine dönmek istemiyor. Senaryolar böyle ama yakından bilenlerin ortak cümlesi şu: Binali Bey, kendini harcatmaz. Çin dönüşü maraton başlar!

İTTİFAKLARIN KRİZ ŞEHİRLERİ

CUMHUR İTTİFAKI: MHP, Ankara, İstanbul ve İzmir’de peşin peşin çekildi. Ortağından Manisa, Isparta, Mersin, Adana, Osmaniye, Iğdır ve Kars’ı da istiyor. AK Parti, Manisa, Isparta ve Adana’yı MHP’ye vermek istemiyor. Dahası MHP’nin Meclis Başkanlığı’nı da istediği konuşuluyor.

MİLLET İTTİFAKI: Burada MHP gibi fedakâr bir ortak olmadığı için kriz her yerde dense yeri. Ankara, İzmir, Antalya, Mersin, Adana, Uşak… Ve birçok ilçede. İki partinin de istediği Mansur Yavaş bile paylaşılamıyor. İYİ Parti’den mi olacak, CHP’den mi? Düğüm Ankara’da çözülecek.

BU KADAR DA BUSH’LUK OLUR MU?

Baba Bush’un öldüğü gün tüm sosyal hesaplarda ve sitelerde Bush’a yönelik sert ifadeler vardı. Tabi doğal olan da bu. Ancak Türkiye’nin en çok tıklanan haber sitelerinden birinde gözüme ilginç bir haber çarptı. Haberde, “Eğer baba Bush’u dinleseydik, bugün Musul petrolü bizim olacaktı!” diyordu.

***

Şok oldum. El insaf dedim. Belki o dönem bu haber yapılabilirdi. Ancak Müslüman kanıyla yıkanan o toprakları gördükten sonra, hem de yandaşlık adına bu haberin yapılmasına, “Bu kadar da Bush’luk olmaz!” dedim.

ADAYLARIN ACELESİ NE!

Daha CHP-İYİ Parti ve HDP doğru dürüst toplanmamışken AK Parti’nin 60 il adayını açıklamasının bir sebebi de başka partilere gidebilecek kişileri, isimleri partide tutmakmış. Partisiz, sevilen kişilere ilk teklifi götürmekmiş.

YEREL SEÇİM DEMİŞKEN, YORUMSUZ İKİ HABER

HABER 1: Bursa’nın Gürsü ilçesinde Feridun ve Gülçin İvdil çifti bir ay sonra doğacak bebeklerini bekliyor. Baba Feridun yüzde 88 engelli. Aldığı maaş 650 TL. 350 lira kira veriyorlar. Faturalar derken ısınmaya para kalmıyor. Bebeklerini üşütmemek için 8 aylık hamile kadın ve engelli eşi hastanenin sıcak koridorlarında, kalorifer kenarlarında uyuyor. Anne, “Hamile kaldığımdan beri meyve yemeye hasret kaldım” diyor.

***

HABER 2: Ve aynı ilçeden başka bir haber. Bir önceki gün Bursa Gürsü’da 5. Deveci Armut Şenliği düzenlendi. Belediye Başkanı, semt pazarından aldığı armutlarla poz veriyor. İlçenin bir de kaymakamı var. Keşke sadece Bursa böyle olsa. Acaba bu yöneticiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konulardaki hassasiyetini hiç mi duymadılar.

- Milli Gazete, Ahmet Yavuz tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/1757958/ahmet-yavuz/bir-iki-ili-kaybetsek-ne-olur-ki