3600 ek gösterge bekleyenlerin hayali suya düştü

Kamu çalışanlarından bazılarının ek göstergesinin 3600’e yükseltileceği ile ilgili verilen vaatler, beklenen müjdeler gerçekleşmedi. İddiaya göre; 3600 ek gösterge, Bakan Berat Albayrak'a takıldı.

Ek göstergelerin 3600'e yükseltilmesi halinde çeşitli avantajlar elde edecek olan kamu çalışanları hayal kırıklığı yaşıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde 3600 ek gösterge için müjde verecekti ancak herhangi bir açıklama yapılmadı. Açıklama yapılmamasının ardında ise Yeniçağ gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan'ın iddiasına göre, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak var.

Ahmet Takan bugünkü "3600 ek gösterge damada takıldı" başlıklı yazısında konuya ilişkin şunları yazdı:

"Ziya Selçuk'un da iktidarın bu vaadini yerine getirememesinden dolayı çok sıkıntılı olduğunu duydum. Yakın çevresine 3600 ek göstergenin neden çıkarılamadığını anlatmış. 23 Kasım akşamı... Sabah, müjde vereceğini duyurduğu gün,  Ziya Selçuk, milyonlarca öğretmenin  önüne çıkacak... Konu 3600 ek göstergeye geliyor. Şöyle diyor yakın bir arkadaşına Ziya Selçuk: "Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak'ı aşamıyoruz..."

Bu duyumdam sonra AKP içindeki bazı üst düzey yöneticilerle görüştüğünü kaydeden Takan, görüştüğü isimlerin 3600 ek gösterge konusunda Berat Albayrak'ın engel olduğunu doğruladıklarını belirtti.

"KABİNE DEĞİŞİKLİĞİNDE BAKAN SELÇUK'UN ADI GEÇİYOR"

11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün danışmanlığını da yapan Takan, yazısının devamında dikkat çeken bir kulis bilgisini daha veriyor. Takan, "Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ekim ayında verdiği müjde haberi ile yanlış yaptı!.. Bence, Bakan bey, Cumhur Hükümeti (!) sistemini kavrayamamış. Bakanların bu sistemde figüran bürokrat rolünden öteye gidemeyeceği gerçeğinin herhalde farkında değil. Zaten yakın bir zamanda yapılacak kabinede değişikliği ile ilgili dedikodularda da adı geçiyor." ifadelerini kullandı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1754198/3600-ek-gosterge-bekleyenlerin-hayali-suya-dustu