Olanda Hayır Vardır

Hatice Çay
Hatice Çay

Ne güzel bir rıza cümlesidir “olanda hayır vardır” bu sözü büyükler söyler. Olana rıza göstermek var olandan razı olmak memnun olmak. Böylece olmayanı düşünmemek. İnsanı mutlu eden elinde var olanlardır. Olmayana bakmak sürekli şikayeti ve huzursuzluğu gerektirir. İnsanı memnuniyetsiz biri yapar. Şükrettiğimiz her nimet bize artarak döner.

Allah’a inanmanın bir gereği onun takdirine rıza göstermektir. Bizim için hayırlısını bilen O’dur. Her şeyin bir vakti olduğuna inananlar için hüzün yoktur. Sabır vardır. Ve sabrın sonu hep selamettir. Bir denenme sürecinden geçeriz. Bu süreç boyunca her tavrımız kayıt altına alınır. Ahirette yüzümüze vurulacak olan iyi ve kötü tüm hallerimiz orada. Belki bunu sık sık düşünsek sabrımız bir derece daha çoğalabilir.

Olmayanların bizim için hayırsız olduğunu uzun zaman sonra görürüz ve şöyle deriz: “Allah’ım sana şükürler olsun iyi ki olmamış.”

Bunun için bazen birkaç ay bazense birkaç sene beklememiz gerekir. Bu süreçte umudumuz diri olmalıdır. Çünkü Allah’a inananlar ümitsiz olmaz. O’na tamamen teslim olanlar onun açacağı kapılara inanır. Bu inanç insanı ayakta tutar güç verir. Bizden ne olursa olsun desteğini çekmeyecek olan Allah’tır. Bizden hiçbir menfaati yoktur bize hasetliği, kıskançlığı yoktur. Tüm bu kara duygular ancak insanlarda bulunur. İnsanlar başkalarının iyi olmasını istemez ama Allah kulunun iyiliğini ister. Bazen bize uyarı verir. Bu uyarılar belalar aracılığıyla bize ulaşır. Belki bir kaza geçirilir belki hastalık ya da afet. Bir sıkıntı verilir ki kul Hakk’ı hatırlasın. Bir şarkı vardı bilmem hatırlar mısınız, “Allah’ım nedendir hep zorda sana gelişim” diyordu. Çünkü insan zora düşmedikçe Allah’ı hatrından çıkarıverir. Güzel yaşamda şükrü unutur. Nimetleri kendinden bilir. Kendinden bildiği için hava atma telaşına düşer ve kaybeder.

Daima elimizde olanlara bakıp mutlu olalım. Başkalarının mutluluğu başkalarının başarısı bizi ilgilendirmesin. Kendi hayatımızın güzelliğini fark edelim.

Tüm sıkıntılardan sonra büyük mükâfatların bizi beklediğini unutmayalım. Kötüleri unutalım ve duymayalım. Biz sadece yola bakalım.

- Milli Gazete, Hatice Çay tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/1684581/hatice-cay/olanda-hayir-vardir