Koz Argüman, Blöf Enstrüman

Habeşli Bilal
Habeşli Bilal

Mücadele. Hayatımızın her alanını kaplayan sihirli bir kelime. Kişisel olarak sürekli bir mücadele içindedir insan. Fakat mesele bir şirket bir devlet olduğunda elinizde bulunması gereken bazı argümanlara ihtiyacınız vardır. Bilgi birikiminiz, şahsiyetiniz ve koz olarak kullanabileceğiniz gücünüz olmalı. Tarihten dersler çıkarmış olmalısınız. İnsan eliyle yazılmış kanunların zaman tedavülden kalkabileceğini, değişmez olmadığını iyi bilmelisiniz. İnsan doğasından haberiniz olmalı ve sosyolojiye az da olsa meraklı olmalısınız.

Bir papaz meselesi günlerdir gündemde. Büyük ihanet diye tanımladığımız 15 Temmuz ile bağlantılı olduğu kanıtlandığı için tutuklanan bir papaz. Dünyanın neresine giderseniz gidin, hatta filmlerinde bile söylemekten çekinmezler ki; büyükelçilik çalışanları, papazlar gibi sembollerini casus olarak kullanır Amerika. Kanıtımız olduğunu da iddia ettik ama yetmedi. Alman gazeteci gibi. Peki, bizi böyle bir duruma sokan hadise neydi?

Koz ve blöf. Mücadeleyi kısmen bir savaş kabul ederseniz -savaş illaki ordular arasında olmak zorunda değildir; siyasi, kültürel ve sosyal savaşlar da yaşanmaktadır- karşı tarafı baskılamak için ya elinizde bir koz olacak yahut iyi blöf yapacaksınız. Blöf, sadece olmadığınız biri gibi görünmek için değil, karşı tarafın sizi görmek istemeyeceği bir konum adına da olabilir. Maalesef biz ikisinde de iyi değiliz. Üreten, kendine yeten, vicdanıyla yasaları birbirine yaklaşan, sadece kendi rahatına razı olmayıp tüm insanlığın refahını gözeten tavrımızdan çok uzağız. Kendi elimizle kozları rakiplerimize vermişiz. Kriz anlarında bize rest çekmeleri bu yüzden! Onların güçlü olmasından kaynaklanmıyor bu durum. Bizim bu durumu kabullenmiş olmamız asıl yenilgi.

Bir de Ebru Özkan var. Hiçbir gerekçe ve suç olmaksızın İsrail’in keyfi olarak eline ayağına kelepçe vurduğu vatandaşımız. Hakkında kanıtlar toplanmış papaz değil! Acı acı yutkunmama sebep olan ise şu; İsrail’i korkutabileceğimiz elimizde hiçbir kozumuz yok! Hadi kozumuz yok, blöf kabiliyetimiz bile yok. Doğu Kudüs’ü ayıkladığımızdan beri bizden iyisi yok. Çözdük yani meseleyi. Ya sonra? Doğu Kudüs’teki Yahudi varlığını batıya yönlendirmek için bir çalışma var mı? İslam İşbirliği Teşkilatı bu işi başlatacağını ilan edip, gözlemlemek için askeri ve siyasi varlıklarıyla destek olacaklarını sadece dillendirselerdi mesela. Blöf yapsalardı en azından. O da yok. Dış politika dediğimiz enstrümanla ilgili bilgiyi sadece hamasi nutukların arasından cımbızlar, sosyal medya dedikleri mecradaki kanaat önderlerinin yazdıklarından devşirmeye devam edersek daha çok “papaz kaçar”! Kendi vatandaşımıza yalan söyleyerek kurduğumuz düzen gün gelecek kendi başımıza yıkılacaktır. Sonucu sadece erteleyebilirsiniz. İnsanlık tarihi kadardır mücadele. Kıyamete kadar sürecektir. Ama argümanlarının değişeceğini sanmıyorum. Donanımlı, dirayetli ve üretken olmak hep gerekli olacak.

Biz papaz kovalarken kumar yasası çıktı. Kumarla değil, yasadışı kumarla mücadele devam ediyor. Zaten ne zaman bir anda gündem değişse alışkanlık oldu bende. O gün mecliste oylanan yasalara bakarım. Biz hep başka tarafa bakarken yiyoruz zaten golleri. “Bak kuş” dese biri hemen parmağıyla gösterdiği yere bakarız. Kanımızda var. İnanırız. Uyanıklar bizim insan yanlarımızdan beslenirler zaten. Neyse ki ümitsizlik yok. Nasıl olsa gerçeklerin ortaya çıkma gibi bir huyu var. Her ne kadar bugünlerde gerçek bile insanları uyandırmıyor olsa da telaş yok. Bu zamanlar kayıt altında. Yarınlara ders konusu olacak zamanlar yaşıyoruz. Hadi yine iyisiniz. Meşhur olacaksınız!!!

Kalbinizin sahibine emanet olun efendim…

Eyvallah!!!

- Milli Gazete, Habeşli Bilal tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/1662036/habesli-bilal/koz-arguman-blof-enstruman