Parka gidip şehit döndüler

Hamas ve İslami Cihad hareketlerinin, saldırıların durdurulması için ateşkese varıldığı yönündeki açıklamalarının ardından gerçekleştirilen ilk saldırıda İsrail savaş uçakları, Gazze’nin doğusundaki Tuffah Mahallesi’nde Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’na ait bir mevziyi hedef aldı. El-Ketibe bölgesinde ise, inşaat halindeki bir binanın yakınında oyun oynayan 15 yaşındaki Emir ile 16 yaşındaki Luey, İsrail askerlerinin dün akşam düzenlediği saldırıda vurularak şehit oldu. Şehit Emir en-Nimra (15) ile aynı ismi taşıyan dedesi Emir en-Nimra, “Bu çocuklar, parkta oyun oynamak için evden çıkmışlardı. İsrail’in katlettiği bu çocukların hiçbir günahı yok” dedi.

Filistinli bu çocukların her zaman birlikte vakit geçirdiğine dikkati çeken Nimra, “Çocuklar, herhangi bir askeri mevzinin olmadığı bir yere gittiler. Ancak işgal güçleri, vicdansızca, insanlık duygusu olmadan onları katletti” ifadesini kullandı. Saldırıda Emir el-Nimra (15) ve LueyKuheyl (16) adlı Filistinli çocuklar şehit olurken, 25 Filistinli de yaralanmıştı.

Gazze’de ayrıca sebebi henüz bilinmeyen patlama nedeniyle 2 Filistinlinin öldüğü, bir kişinin yaralandığı bildirildi. Burc el-Vihde yakınında meydana patlamada Ahmed Mansur (35) isimli bir Filistinli ile 13 yaşındaki oğlu Luey’in hayatını kaybettiği, bir Filistinlinin ise ağır yaralandığı belirtildi.

İsrail askerlerinin, işgal altında bulunan Batı Şeria’daki Celezun Mülteci Kampı’na düzenlediği baskın sırasında ise 9 Filistinliyi yaraladığı, 6’sını gözaltına aldığı bildirildi.

HAMAS VE FKÖ’DEN KINAMA

Hamas Hareketi, Gazze Şeridi’nde gerilimin tırmanmasından İsrail’in sorumlu olduğunu ve 2 Filistinli çocuğun hava saldırısında kasıtlı olarak katledildiğini bildirdi. Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, yaptığı yazılı açıklamada, bu gerilimin tüm yansımaları ve sonuçlarından İsrail’in sorumlu olduğunu belirtti. Berhum, Hamas’ın Filistin halkını koruyan bir kalkan olarak varlığını sürdüreceğini, halkına karşı sorumluluğundan, onu savunma ve neye mal olursa olsun düşmanı püskürtme görevlerinden vazgeçmeyeceğini vurguladı.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi HananAşravi de, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını, yasa dışı infaz ve uluslararası hukukun apaçık ihlali olarak nitelendirdi. Aşravi, Filistinlilere yönelik artan saldırıların, park, bahçe ve kamu alanlarında savunmasız sivillerin hedef alınmasının, bölgeyi daha fazla şiddet ve istikrarsızlık sarmalının içine çeken yasa dışı infaz ve uluslararası hukukun apaçık ihlali olduğu kaydedildi.

CAMİYE VE İHH BİNASINA DA SALDIRDILAR

İsrail’in hava saldırısında, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfının Gazze’deki merkezinin zarar gördüğü belirtildi. Gazze’deki İHH ofisinin halkla ilişkiler sorumlusu Mahmud eş-Şurafa, İsrail’in hava saldırısında İHH Gazze ofisinin birkaç metre ilerisinin hedef alındığını söyledi. Şurafa, saldırının binada büyük maddi hasara yol açtığını belirterek, camların ve kapıların parçalandığını, dış cephede hasar oluştuğunu ve bazı cihazların zarar gördüğünü ifade etti.

GAZZE’DEKİ SANAT KÖYÜ’NÜ DE VURDULAR

İsrail’in düzenlediği hava saldırısında bölgenin en önemli kültür merkezleri arasında olan Sanat ve Zanaat Köyü’nün çok büyük hasar gördüğü belirtildi. Gazze Belediyesi Kültür ve Kültür Merkezi İşleri Genel Müdürü İmad Siyam Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Dün Gazze’ye düzenlenen barbar siyonist saldırıda belediyeye ait Sanat ve Zanaat Köyü ağır hasar gördü” ifadelerini kullandı. Siyam, ayrıca Köyün saldırıdan önceki ve sonraki fotoğraflarını paylaşarak, İsrail hava saldırısının yol açtığı yıkımı gözler önüne serdi.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1656088/parka-gidip-sehit-donduler