Memur-Sen: Sözleşmeli mağduriyeti son bulsun

Yıllardır yapılan atamalarda kullanılan sözleşme yönteminin doğurduğu mağduriyetler her geçen gün artıyor. Yeni atamalarda öğretmenlere getirilen ‘çakılı kadro’ başta olmak üzere sosyal yapıyı da bozan sözleşmeli uygulamasına son verilmesi için Memur-Sen Konfederasyonu konuyu geniş kitlelere taşıdı. Memur-Sen Konfederasyonu ve bağlı sendikaların da katılımıyla gerçekleştirilen çalışma ile konu kısa sürede yüz binlere ulaştı. Sosyal medyada yapılan hashtag çalışmasıyla sözleşmeli öğretmenlerin ve memurların talepleri dile getirildi, sorunlarına çözüm istendi.

SESLER GİDEREK YÜKSELİYOR

Sözleşmeli personelin sorunlarına köklü çözümler istemek için iki gün üst üste gerçekleştirilen #SözleşmeliÖğretmenÇözümBekliyor ve #SözleşmeliÇözümBekliyor çalışmaları iki gün boyunca sosyal medyada gündem oldu. Yapılan yorumlarda kamudaki sözleşmeli personelin içinde bulunduğu durumun boyutları da ortaya çıktı. Yüz binlerce twitin atıldığı çalışmada öncelikli talepler arasında sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, iş güvencesinin sağlanması ve tayin hakkının verilmesi yer aldı.

GEREKLİ ADIMLARIN ATILMASINI BEKLİYORUZ

Eğitim Bir-Sen yaptığı açıklamada ise, toplumun her kesiminden destek alan çalışmanın sözleşmeli istihdamının uzun vadede birçok soruna gebe olduğunu ortaya koyduğu aktarılarak, “Yüz binlerce twitin atıldığı bu sorunlara yetkililerin duyarsız kalmamasını, sorunun çözümü için en kısa sürede gerekli adımların atılmasını temenni ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

YALÇIN: HAKLARI EŞİTLENMELİ

Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın ise sorunun çözümü için adım atılması çağrısını yineleyerek, “Sözleşmeli personelin tayin hakları eşitlenmeli. Sözleşmeli personel ile kadrolu personele aynı düzeyde tayin hakkı verilmelidir” cümleleriyle yetkililere seslendi.

Millî Gazete

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1652649/memur-sen-sozlesmeli-magduriyeti-son-bulsun