LGS tercihleri nasıl yapılacak? İşte LGS tercihi kılavuzu

Liselere geçiş sınav sonuçlarının arıdan LGS tercih işlemi bugün başladı. e-Okul üzerinden gerçekleştirilebilen lise tercihleri ile adrese dayalı lise seçimi yapacak olan öğrenci ve velilerde bu çerçevede LGS tercih ve yerleştirme kılavuzunu kullanacak. Lise tercihlerinde aynı puana sahip birden fazla öğrencinin aynı lise tercihinde bulunması halinde ise OBP (Ortaokul Başarı Puanı) önem arz edecek. İşte 2-13 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan LGS tercihleri hakkında detaylı bilgiler...

Ortaokuldan liseye geçecek öğrencilere bu yıl ilk kez 2 Haziran'da uygulanan Liseye Geçiş Sınavı'nın sonuçları açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumları merkezi sınav sonuçlarına www.meb.gov.tr internet adresinden ulaşılabilecek.

LGS SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı 2018 yılı Ortaöğretime Geçiş Tercih Ve Yerleştirme Kılavuzu'na göre bu sene ilk kez uygulamaya alınan adrese dayalı okul tercihlerin geçerli olması için iki okul türünü listeye alma şartı kaldırıldı. Sınavla öğrenci alacak liseleri tercih etmek isteyen önğrenciler için adrese dayalı yani yerel yerleştirme tercihi yapmak zorunlu hale getirildi. Hem sınav ile hem sınavsız lise ile pansiyonlu lise tercihleri 2-13 Temmuz tarihleri arasında e-Okul üzerinden ve ya ortaokullarda yapılacak. Özel okulların kayıtları 27 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Devlet okulları ile özel lise kayıt takvimi aynı anda son bulacak. Özel liselere kayıt için e-Okul üzerinden tercih ekranı açılmayacak. Boş kontejanlar için 4 kez nakil uygulaması yapılacak. Bu nakil uygulaması süresinde özel liselerde kayıt alabilecek. LGS tercihlerine göre yerleştirme sonuçları ve boş kontejanlar 30 Temmuz tarihinde duyurulacak.
Ortaöğretime Geçiş Tercih Ve Yerleştirme sırasında yardım almak isteyen öğrenciler için komisyonlar oluşturulacak.

LGS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Yapılacak olan LGS tercihlerinde aynı okul türünden en fazla 3 okul tercih edebilecek. Adrese dayalı sistem ile öğrenci alan liseler için tercihlerini yaparak kayı işlemini tamamlayan öğrenciler, istedikleri taktirde merkezi sınavla öürenci alan liseler için e-Okul üzerinde öğrenci alan en fazla 5, pansiyonlu liseler tercih ekranından da en fazla 5 lise tercihi yapmak üzere toplamda 15 lise tercihinde bulanabilecek.

OKULLARIN YÜZDELİK DİLİMLERi DİKKATE ALINARAK TERCİH YAPILMALI

Lise tercihlerinde kontejanlar, okulların yüzdelik dilimi ile il sıralaması sonuçları e-Okul üzerinde belli oldu. Tercih yapacak öğrencilerin sınavla öğrenci alacak liseler için tercihlerini yüzdelik dilimleri dikkate alarak yapması uzmanlar tarafından önerildi.

E-OKUL'A GİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Ayrıca daha önce sınavla öürenci alacak liselere ilişkin yayımlanan kılavuzda Türkiye genelinde 303'ü fen lisesi, 89'u sosyal bilimler lisesi, 228'i Anadolu lisesi, 297'si imam hatip lisesi, 26'sı mesleki ve teknik Anadolu lisesi olmak üzere 943 proje okulu ile alan bazlı program uygulayan 423 mesleki ve teknik lise olmak üzere toplam bin 366 ortaöğretim kurumu merkezi sınavla öğrenci alacağı duyurulmuştu.

Liseye tercihte sınavla öğrenci alacak okulların kontenjanı 126 bin 510 olarak belirlenmişti.

- Milli Gazete, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1615458/lgs-tercihleri-nasil-yapilacak-iste-lgs-tercihi-kilavuzu