Haaretz: İsrail için en iyi seçenek Erdoğan’ın kazanması olabilir

Siyonist İsrail Rejimi’nde yayınlanan Haaretz gazetesi 24 Haziran’da Türkiye’de gerçekleştirilecek seçimlere ilişkin çarpıcı bir analiz yayımladı. Söz konusu analizde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan’ın seçimlerden zaferle çıkmasının İsrail için en iyi seçenek olabileceği ifade edildi.

“İSRAİL’LE ANLAŞMALARI AKP YAPTI”

David Lerner, kaleme aldığı yazıda CHP’nin seçim manifestosunda İsrail’le yapılan anlaşmaların iptal edileceği yönünde bir madde bulunduğunu fakat AKP’nin manifestosunda böyle bir durumun söz konusu olmadığını zira İsrail’le anlaşmaları AKP’nin yaptığını ifade etti.

“AKP, İSRAİL KARŞITI TASARIYI PARLAMENTODA REDDETTİ”

Haaretz gazetesinde yayımlanan yazıda, Erdoğan ve AKP’nin “Kudüs bizim kırmızı çizgimiz” ve “Filistin yalnız değildir” gibi sloganlarda bulunduğunu fakat bu sloganların gerçekte ne anlama geldiğinin ise belirtilmediğini kaydetti. Yazıda muhalefetin İsrail’le anlaşmaların iptal edilmesi ve tüm ekonomik bağların koparılması yönündeki talebinin AKP tarafından parlamentoda reddedildiği de belirtildi.

“EN İYİ SEÇENEK ERDOĞAN OLABİLİR”

David Lerner tarafından yazılan ve Haaretz’de yayımlanan yazının sonunda "Erdoğan'ı muhalefetin dediği gibi şehrin İsrail destekçisi adamı ilan etmek kulağa çelişkili gelebilir. Ancak seçim kampanyalarını izleyen uzmanlar, Erdoğan'ın İsrail için en iyi seçenek olduğunu söylemeden edemiyor" ifadeleri yer aldı.

Haaretz'de David Lerner tarafından kaleme alınan yazının ilgili bölümlerinin çevirisi şu şekilde:

Pazar günü Türkiye'de yapılacak olan erken seçimler öncesinde Erdoğan’ın rakipleri onu İsrail ile her zamanki gibi bir iş stratejisi yürütmekle suçluyor. Erdoğan, 15 Mayıs'ta Gazze eylemlerinin en kanlı gününde İsrail’in saldırısıyla 60 Filistinlinin ölmesinden sonra büyükelçisini İsrail’den çekti. Ancak muhalefet liderleri, Erdoğan’ın ekonomik anlamda İsrail'e bir yaptırımda bulunmamasını şiddetle kınadılar.

20 MİLYON DOLARI İADE ETTİNİZ Mİ?

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce Erdoğan’a böyle karşı çıktı:

“İsrail ürünlerini boykot ettiniz mi? Hayır. İsrail'le yapılan anlaşmayı iptal ettin mi? Hayır. Mavi Marmara'ya verilen 20 milyon $'ı iade ettiniz mi? Hayır.”

Muharrem İnce, Tayyip Erdoğan tarafından Gazze'deki ölümlerin ardından Filistinlilerle dayanışma gösterilmesi için İstanbul'da düzenlenen gösterinin, seçimlerin öncesinde boş bir siyasi jest olduğunu iddia etti. İnce, Gazze ve ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması olayından sonra diplomatik krize rağmen Erdoğan'ın İsrail ile “gizli bir anlaşma” yaptığını, petrol ve tohum ticaretinin ise bundan etkilenmediğini söyleyerek Erdoğan’ı suçladı. CHP ayrıca, Filistinlilere uygulanan turist vizesini de geri çekmeyi vaat ediyor.

Daha da önemlisi, CHP, seçim platformunda açık bir şekilde, Aralık 2016'da İsrail ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkileri yeniden başlatan, altı yıl sonra yeniden düzenlenen Mavi Marmara anlaşmasını iptal edeceğini belirtiyor.

"AKP ANLAŞMAYI İPTAL ETMEYİ VAAT ETMİYOR"

CHP'den farklı olarak Erdoğan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), anlaşmayı iptal etmeyi kendi seçim manifestosunda bahsetmiyor. - Anlaşmayı kendi yaptığı için - Tabii, platformda “Kudüs bizim kırmızı çizgimiz” ve “Filistin yalnız değil” gibi sloganlar sürekli geçiyor, fakat bu ifadelerin gerçekte ne anlama geldiğinden bahsetmiyor.

Öncelikle, İsrail ile Türkiye arasındaki diplomatik kriz başladıktan günler sonra AKP, parlamentoda Yahudi devletiyle önceki tüm anlaşmaların iptal edilmesini ve ekonomik bağların koparılmasını öngören bir yasa tasarısını reddetti.

"Erdoğan'ı muhalefetin dediği gibi şehrin İsrail destekçisi adamı ilan etmek kulağa çelişkili gelebilir. Seçimler öncesi onu İsrail'e fazla yumuşak davranmakla suçlamak, bir Batılı diplomatın değişiyle 'Kraldan daha kralcı' davranarak oyları toplama çabasıyla açıklanabilir. Ancak seçim kampanyalarını izleyen uzmanlar, Erdoğan'ın İsrail için en iyi seçenek olduğunu söylemeden edemiyor."

Çeviri: Muhammet Özdemir / milligazete.com.tr

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1602905/haaretz-israil-icin-en-iyi-secenek-erdoganin-kazanmasi-olabilir