Önce Avustralya’da idrak edildi

Melbourne’da Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Broadmeadows Camii’nde Beraat Kandili için program düzenlendi.  İmam Erkan Ayçiçek, kandil gecelerinde Müslümanların kendilerini hesaba çekerek, tevekkül ve tövbe etmelerinin çok önemli olduğunu söyledi.

YAVRUM ORAYA SECCADESİYLE GİTTİ

Şehit Sedat Mekan’ın Türk bayrağına camiye saat 12.30 sıralarında getirildi. Şehidin yakınları ve ailesi tabutun başına gelerek burada uzun süre gözyaşı döktü. Şehidin önceki gün İstanbul’a getirilen naaşı ilk olarak Bahçelievler Çobançeşme Mahallesi’nde bulunan evine getirilmiş ve burada helallik alınmıştı. Şehidin baba ocağının olduğu apartmana büyük Türk bayrağı asılırken, sokak da baştan sona Türk bayraklarıyla donatıldı. Ayrıca binaya, ‘Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez’ yazılı büyük bir pankart da asıldı.  Acılı haberinin ailesine ulaştırılmasının ardından şehidin evinde yas var. Evin önüne kurulan çadırda şehidin ailesi ve yakınları bugün de taziyeler kabul etti.

RABBİM BÜTÜN ASKERLERİMİZE GÜÇ, KUVVET VERSİN

Şehidin acılı babası Murat Mekan, oğlunu üç ay önce askere gönderdiğini söyleyerek, “2 ay acemi birliğini Erzincan’da yaptım. Kuzumun yemin törenine ziyaretine gittim. Çok seviniyordu. Şırnak’a düştüğünde hiç üzülmemişti. Yavrum oraya seccadesiyle gitti. 5 vakit namazındaydı yavrum. Komutanı, yavruma ‘peygamber ocağında cuma namazını sen kıldıracaksın’ demişti. Rabbim bütün askerlerimize güç, kuvvet versin. Allah şehitlerimize rahmet eylesin” diyerek konuştu. Daha sonra kılınan cenaze namazının ardından şehit askerin cenazesi son yolculuğuna uğurlandı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1537165/once-avustralyada-idrak-edildi