Meteoroloji 30 Nisan-4 Mayıs hava durumu: Sıcak havalar için kısa bir mola!

Meteoroloji hava durumu tahminleri dün akşam saatleri itibariyle güncellendi. Hafta sonu hava sıcaklıklarında düşüş gözlemlenirken hafta içi ülke genelinde yer yer yağışlar ve sis etkili olacak.

Marmara bölgesi sıcaklık değerlerinde bu hafta bir düşüş gözlemlenmiyor. İstanbul hava durumu tahminlerine göre bugün hava gündüz 27, gece 14 derece. Sabah saatlerinde sis daha etkili olacak. Cuma gününe kadar sıcaklıklar 2-3 derece daha artabilir. Edirne ve Kırklarelinde güneşli bir atmosfer beklenirken sıcaklıklar 29-30 derece civarında değişiyor. Tekirdağ'da bugün 21 derece olması beklenen hava sıcaklığı Cuma gününe kadar 5 derece yükselecek. Kocaeli'nde bulutlu bir atmosfer hakim olacak.

Meteoroloji hava durumu raporlarına göre Ege bölgesinde bulutlu bir atmosfer gözmleniyor. İzmir hava durumu raporlarına göre 28 derece civarında değişen sıcaklıklar, Cuma gününe kadar 5 derece artacak. Çarşamba gününe kadar bulutlu bir atmosfer hakimken, Perşembe itibariyle güneşli bir İzmir izleyeceğiz. Aydın, Denizli ve Muğla'da bugün ve yarın yağışlar etkili olacak. Manisa'da yağışlı havanın Çarşamba'ya kadar devam etmesi bekleniyor. Egenin genelinde sıcaklıklar Cuma gününe kadar 1-2 gün artacak. 

Yağışların etkili olacağı bir diğer yer de Akdeniz bölgesinin belli kısımları. Isparta ve Burdur'da bugün bulutlu bir atmosfer gözlemlenirken yarın şiddetli yağışlar etkili olacak. Antalya'da bugün açık bir hava beklenirken Salı ve Çarşamba günleri bulutlu, Perşembe ve Cuma günleri tekrar güneşli bir atmosfer gözlemlenecek. Hatay ve Osmaniye çevresinde bu hafta sağanak yağmurun etkili olması bekleniyor. Hatay ve Osmaniye'de bugün hava 29 derece civarında değişirken Cuma günü 32-33 dereceye kadar artması bekleniyor. Adana'da hafta boyunca yağış beklenmiyor. Sıcaklıklar 30-31 derece civarında değişiyor. 

İç Anadolu'da yağış alan tek şehir Kahramanmaraş. Cuma'ya kadar Maraş'ta etkili olacak yağışlar, Perşembe gününden itibaren İç Anadolu'nun Kayseri ve Yozgat illerinde de etkili olacak. Ankara hava durumu tahminlerine göre bugün başkentte güneşli bir atmosfer bekleniyor. Yarından itibaren Cuma gününe kadar bulutlu bir atmosfer gözlemlenecek. 

Karadeniz bölgesinde güneşli havaya biraz ara verilecek. Meteoroloji hava durumu raporlarına göre Orta ve Doğu Karadeniz'de özellikle sabah saatlerinde yoğun bir sis gözlemlenecek. Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize'de Perşembe gününe kadar yoğun sis gözlemlenirken sıcaklıklar da 18-21 derece civarında değişiyor. Orta ve Doğu Karadeniz'de güneşli bir atmoser beklenmiyor. Ancak Batı Karadeniz'in belli kesimlerinde güneşli hava etkili olabilir.

Doğu Anadolu'da hafta boyunca şiddetli yağış bekleniyor. Çaşamba gününe kadar Van ili haricinde Doğu Anadolu'nun tümünde yağışler etkili olurken Perşembe gününden itibaren Van da yağış alan illere dahil oluyor. Tunceli, Bingöl, Elazığ ve Malatya çevrelerinde sıcaklıklar ortalama 25 derece civarındayken, Erzurum, Ağrı ve Kars çevrelerinde sıcaklıklar ortalama 17 derece civarında.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde bakıldığında bugün hafif yağışların etkili olacağını söylemek mümkün. Sağanak yağış yarından itibaren etkili olacak. Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır çevrelerinde yarından itibaren şiddetli yağışın etkili olması bekleniyor. Şırnak ve Hakkari civarlarında daha çok bulutlu bir atmosfer gözlemleyeceğiz. Perşembe günü Hakkari'de Cuma günü ise Şırnak'ta yağış bekleniyor. Meteoroloji raporlarına göre Kilis, Urfa, Antep ve Diyarbakır çevrelerinde sıcaklıklar 27-28 derece civarında değişirken Şırnak ve Hakkari'de 19-20 derece bir sıcaklık bekleniyor. 

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1536730/meteoroloji-30-nisan-4-mayis-hava-durumu-sicak-havalar-icin-kisa-bir-mola