Katil polise 9 ay hapis

Kudüs’teki İsrail mahkemesi, Mayıs 2014’te işgal altındaki Batı Şeria’da İsrail’in kuruluş yıl dönümüne tepki amaçlı düzenlenen “Nekbe” (Büyük Felaket) gösterileri sırasında 17 yaşındaki Nedim Siam Navara adlı Filistinli genci gerçek mermiyle şehit eden katil İsrail polisi Ben Deri hakkındaki davayı karara bağladı. Duruşmada, Deri’nin avukatı, müvekkilinin güya gerçek mermi kullandığının “farkında olmadığını” iddia etti. Filistinli Navara’nın ailesi, savunma makamının iddiasını reddederek oğullarının bilinçli olarak gerçek mermiyle vurulduğunu belirtti.

Mahkeme, Deri’yi, “ihmal nedeniyle ölüme sebep olmaktan” suçlu bularak 9 ay hapis cezasına çarptırdı, ayrıca İsrailli polisin Navara’nın ailesine 14 bin dolar tazminat ödemesine hükmetti. Yaklaşık 2 aydır hapiste bulunan Ben Deri’nin 7 ay sonra serbest kalacağı kaydedildi.

TERÖRİSTLER GÖSTERİCİLERE ATEŞ AÇTI

Öte yandan İsrail askerlerinin, abluka nedeniyle 2006’dan beri büyük bir insani kriz yaşayan Gazze Şeridi’ndeki “Büyük Dönüş Yürüyüşü” kapsamında barışçıl gösteri düzenleyen Filistinlilere gerçek mermilerle ateş açması sonucu 3 kişinin yaralandığı bildirildi. Bu arada Filistinli bazı insan hakları kuruluşları İsrail’in, Gazze sınırındaki Filistinli göstericilere gerçek mermi kullanmasını engellemesi talebiyle İsrail Yüksek Mahkemesine başvuruda bulundu.

YAHUDİ SALDIRILARI DEVAM EDİYOR

İsrail güçlerine ait askeri araçların, işgal altındaki Batı Şeria’nın Ağvar bölgesinde Filistinlilerin tarım arazilerini kazdığı belirtildi. Berdela bölgesinde bulunan yaklaşık 35 dönümlük tarım arazisinde yaklaşık 300 zeytin ağacı bulunduğu, sebze ve tahıl ekili olan bölümler olduğu ve Siyonist güçlerin bu araziler için “devletin mülkü” iddiasını dillendirse de arazilerin Filistinlilere ait özel mülk olduğunu ispatlayan resmi evraklar mevcut.

Öte yandan fanatik Yahudilerin Filistinlilere yönelik ırkçı saldırılarına bir yenisi eklendi. İsrail polisinin açıklamasına göre, İsrail’in kuzeyindeki En-Nasıra kentine ait bir köyde Filistinli bir aileye ait 2 araç ateşe verildi. Olayla ilgili soruşturma açıldığı belirtildi. Saldırının arkasında ırkçı Yahudilerin oluşturduğu “Price Tag” isimli örgütün olduğu tahmin ediliyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1535282/katil-polise-9-ay-hapis