Çölyak hastalığı ve glütensiz beslenme...

Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar GLUTEN içerir. Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve VİLLUS çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak hastaları glütenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar. Glüten içermesi ihtimali olan yiyeceklerin Glütensiz gıda maddeleri ile aynı yerde bulunmaması önemlidir.  Yemek hazırlığı sırasında glütenli gıdalara değmiş, bulaşmış çatal kaşık süzgeç tabak v.s gereçler kesinlikle Çölyaklı kişilerin gıdalarına dokundurulmamalıdır. İnce bağırsakta tahribata yol açarak hastalıklara neden olabilmesi için bir çay kaşığı un, buğday ya da bulgurun sekizde biri yeterli olmaktadır. Yani bu miktar bile zararlıdır.

GLÜTENSİZ BESLENME

Glütensiz beslenme son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız diğer beslenmelerden farklı bir duruma sahiptir. Bu beslenmeyi zayıflamak için yapanlar olduğu gibi çölyak hastası olanlar ya da glütenin hazımsızlığı kişiler de yapmaktadırlar.

Glüten buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan bir çeşit proteindir. Çölyak hastalığı olanların bu proteini tüketmesi bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olur ve dolayısıyla da besinlerin emilmesini engelleyerek ince bağırsakta hasarlar oluşmasına neden olur. Glütensiz beslenme sadece buğday, arpa, çavdar ya da yulaf yememekle olmaz. Hazır satılan gıdaların çoğunda bu tahıllardan elde edilen ürünler kullanılmaktadır. O ürünleri de tüketmemek gerekir. Bu sebepten glütensiz beslenen birinin dışarıdan yemek yemesi çoğu kez imkânsız hale geliyor. Genelde buğdaya dayalı yemek tarzı olan ülkemizde glütensiz beslenme zorunda kalan çölyak hastaları, Mısır unu, pirinç unu, mısır nişastası, patates nişastası, nohut, mercimek gibi baklagiller, kara buğday denen greçka bitkisi kullanabilirler…

- Milli Gazete, Helal Hayat bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1534550/colyak-hastaligi-ve-glutensiz-beslenme