“Ramazan’a ve Kurban’a et konusunda hazırız”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa’daki temasları kapsamında merkez Karaköprü ilçesinde bir restoranda basın toplantısı düzenledi.

Et fiyatlarının düzenlenmesinde her kesimin çıkarlarını dikkate aldıklarını vurgulayan Fakıbaba, şöyle devam etti:

“Şu anda 29 liraya kıyma, 31 liraya da kuşbaşı satışlarımız devam etmektedir. Benim için birinci derecede önemli olan yerli üretici arkadaşlarımın mağdur edilmemesidir. Et fiyatlarını baz alırken hep yerli üreticinin maliyetine ve kar oranlarına bakıyoruz. Eğer zarar edecek olurlarsa o zaman Türkiye zarar eder. Ancak bundan 15 gün önce piyasada bazı spekülatif amaçlı ‘Ramazan geliyor, et yeterli gelmeyecek’ gibi bir hesap içerisinde olan arkadaşlarımızın piyasaya hayvan vermemesi ve Ramazan’ı beklemesi nedeniyle fiyatlar karkasta 28 buçuk liraya kadar çıktı ama biz gerekli önlemleri aldık. Bütün arkadaşlarımızla oturduk bunun hesabını yaptık. Şu anda fiyat karkasta 26 buçuk liraya düşmüştür.”

“24’ÜNDE BIRAKIRIM DEMEM”

“Biz Ramazan’a da Kurban Bayramı’na da et konusunda hazırız”” diyen Bakan Fakıbaba, “Ben bakan oldum, 24’ünde ayrılacağım, Kurban Bayramı bana ait değildir’ demem. Onun da hazırlıklarını yaptık. Üretici arkadaşlarım şuna hazır olsun, hiç çekinmesinler ve üretime devam etsinler. Türkiye bir üretim ülkesidir ve onların elde ettikleri üretimin maliyeti ve kar oranı üzerine konularak piyasayı regüle ediyoruz. Biz regüle edebileceğimiz oranda istediğimiz hayvanı ve eti getirebiliriz” ifadesini kullandı.

Bakan Fakıbaba, et fiyatlarında üreticilerin, kasapların, esnafın, sanayici ve tüketicilerin kar oranlarını birlikte hesap ettiklerini aktardı. Fakıbaba, et fiyatlarıyla oynamak ve vatandaşı zor durumda bırakmak isteyen herkesin zarar edeceğini dile getirdi.

 

 

 

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1534130/ramazana-ve-kurbana-et-konusunda-haziriz