Diyanet, istismarla savaşacak

“Dini İstismar Eden Terör Örgütleriyle Mücadele” projesinin uzun ön hazırlığın ardından hayata geçirildiğini belirten Albayrak, bir etkinlik için geldiği Antalya’da AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplumu din konusunda aydınlatma görevinin kanunlarla Diyanet İşleri Başkanlığına verildiğine işaret etti. Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişiminde milletin emanetlerini millete karşı kullanmaktan çekinmediğini hatırlatan Albayrak, birlik, beraberliğe, milli güvenliğe zarar verebilecek, dini istismar eden terör örgütlerini tanıtan, geniş katılımlı birtakım faaliyetler gerçekleştirme kararı aldıklarını belirtti.

Kent kent dolaşarak istismarı ifşa ediyorlar

Albayrak, kentleri heyetler halinde ziyaret ettiklerini, seminerlerde dini istismar eden terör örgütlerinin ayetleri, hadisleri nasıl kendi emelleri doğrultusunda istismar ettiklerini gözler önüne serdiklerini, programları yoğun şekilde devam ettirdiklerini, üniversite öğrencileri, sivil toplum kuruluşları mensuplarına yönelik de seminerler düzenlediklerini dile getirdi. Albayrak, Din İşleri Yüksek Kurulunun hazırladığı FETÖ ve DEAŞ raporları ile yaklaşık 10 eserden istifade edip, vatandaşı bilgilendirmeye çalıştıklarını vurguladı.

FETÖ’nün kullandığı dil ortaya çıkarıldı

FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen’in yaklaşık 80 kitabı, 600 saatlik konuşmasının her birinin uzmanlarca deşifre edildiğini, terör örgütünün hangi dili kullandığının ortaya çıkarıldığına dikkati çeken Albayrak, şöyle konuştu: “Dini Yayınlar Genel Müdürlüğümüz, Din İşleri Yüksek Kurulunun hazırladığı kitapları özetleyip, ilk etapta her birinden 250’şer bin bastırarak, ‘FETÖ: Din istismarının arkasına gizlenen terör örgütü’, ‘DEAŞ: Dehşete dayalı bir din istismarı’ kitapçıklarını vatandaşlarımıza ulaştırıyor. Dehşete dayalı bir din istismarı dediğimizde DEAŞ’ın da hangi ifadeleri kullandığı bu kitapçıklarda vatandaşlarımızın rahatlıkla okuyabileceği bir metin olarak hazırlandı. Bu bilgilendirmeyi, bilinçlendirmeyi öncelikle din görevlisi arkadaşlarımızdan başlayıp, toplumun bütün kesimine anlatma gayreti içerisinde olacağız. Bu, uzun soluklu bir çalışma.”

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1534096/diyanet-istismarla-savasacak