Türkiye’nin “helal turizm” profili hazır

Helal turizm alanıyla ilgili bir rapor hazırlayan ve bu konuda durum analizi yapan Tekin, yaptığı açıklamada, helal turizmin, insanların turistik davranışlarını İslami usullere göre yapması olduğunu söyledi.

HELAL TURİZM PAZARI BÜYÜYOR

Helal turizmin inanç turizmiyle karıştırılmaması gerektiğini dile getiren Tekin, inanç turizminin dini anlamda önem arz eden yerlere gitmek olduğunu kaydetti. Günün koşullarına göre büyük bir kesimin helal turizm şartlarına uygun olarak tatile çıkmak istediğini aktaran Tekin, “Dünyada büyüyen bir helal turizm pazarı var. Geçen yıl sadece helal turizm konseptinde yola çıkan Müslümanların sayısı yaklaşık 121 milyon ve 156 milyar dolarlık bir harcama yaptılar. Önümüzdeki yıllarda bu rakamın 156 milyon kişiye çıkıp 220 milyar dolarlık bir pazarın oluşacağı tahmin ediliyor” dedi.

“30 BİN YATAK KAPASİTESİ VAR”

Tekin, Türkiye’de en az 63 tesisin helal turizm konseptiyle çalıştığını belirterek, bu tesislerin yaklaşık 30 bin yatak kapasiteli olduğunu anlattı. Türkiye’nin helal turizm konusunda önemli avantajlarının bulunduğunu vurgulayan Tekin, şöyle devam etti: “Türkiye helal turizm açısından İslam ülkeleri arasında en avantajlı ülke. Birinci faktör pazara fiziksel yakınlık. Yaklaşık 3 saatte 400 milyonluk müşteri profili var. Bunun dışında pazara kültürel yakınlık söz konusu. İslam ülkesiyiz. Bununla birlikte inkar edilemeyen bir İslam mirası var. Müslüman ülkelerde sempati duyulan bir ülkeyiz. Doğal, kültürel ve tarihi anlamda zenginliklerimiz, zaten turizmdeki başarımız bunların ispatından birisi. Ekonomik kesimlere uygun tatil sunabilen, turizm çeşitliliği çok yaygın olabilen bir ülkeyiz. Farklı gelir gruplarına aynı anda imkan sunabilen bir ülke konumundayız. Helal turizm bakımından bu ürünleri sunabiliyor olmak da Türkiye’nin avantajlarından bir tanesi.” Tekin, “Geçen yılın rakamlarına baktığımız zaman bizim yakınımızdaki Suudi Arabistan, Katar, Umman ve Birleşik Arap Emirliklerinden 800 bin turist çektik” diye konuştu.

PROBLEMLERİ VE İHTİYAÇLARI BELİRLEDİK

Türkiye’nin helal turizm pazarına girişinde öncelikle bir strateji planının yapılması gerektiğine vurgu yapan Tekin, şunları kaydetti: “Türkiye’de şu anda helal turizmin standartları konusunda birtakım çalışmalar var. Hazırladığımız raporun sonucunda çözülmesi gereken problemleri belirledik ve Türkiye’de turizm sektöründe helal turizm yönetmeliğine ihtiyacı olduğunu, bu pazarlarda faaliyet göstermek isteyen tesislerin, otel işletmelerinin, acentaların mutlaka standartlarının bir mevzuatta belirlenmesi gerektiğini talep ettik.”

- Milli Gazete, Helal Hayat bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1531808/turkiyenin-helal-turizm-profili-hazir