Altı petrol üssü işgal

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri, yani tamamı İslam toprakları... ABD, İsrail, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya, Hollanda, İtalya Norveç, İsveç, Danimarka ve Çin gibi ülkeler tarafından parsellenmiş durumda... ABD, müttefiki olarak nitelediği terör örgütü PKK/PYD ile birlikte Suriye’nin kuzeyi ve kuzeydoğusundaki geniş alanı kontrolünde tutarak, söz konusu bölgede iki hava üssü, 8 askeri noktada ise özel birlik ve askeri ekipman bulunduruyor. PKK/PYD’nin kontrolündeki Haseke ilinde yer alan Rümeylan ilçesinde Ekim 2015’te, Ayn el-Arab’ın (Kobani) güneyindeki Harab Işk köyünde ise Mart 2016’da hava üsleri kuran ABD, Nisan 2016’dan itibaren bir kısmı Irak sınırından karayoluyla diğer kısmı ise kargo uçaklarıyla olmak üzere PKK/PYD bölgesine ciddi askeri sevkiyatlar yaptı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Rob Manning, Aralık 2017’de Irak ve Suriye’deki Amerikan askerlerinin sayısına ilişkin, şunları kaydetmişti:

“Savunma Bakanlığı’nın Irak’ta 5 bin 200 civarında, Suriye’de ise yaklaşık 2 bin askeri bulunuyor. Bu rakamlar yaklaşık rakamlardır. Söz konusu kuvvetler DEAŞ ile mücadelede ortaklarımıza önemli destek verdi.”

BBC Arapça’nın, Pentagon verilerine dayandırarak 11 Nisan’da yayımladığı haberde, Ortadoğu’nun 12 ülkesinde yaklaşık 54 bin ABD askerinin bulunduğu, söz konusu ülkelerin 7’sinde ise ABD’ye ait üslerin yer aldığı belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye ve Ortadoğu’nun diğer bölgelerindeki güçlerini 2017 yılında yüzde 33 artırdığı vurgusunun yapıldığı haberde, ABD güçlerinin varlık gösterdiği Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri Mısır, İsrail, Lübnan, Suriye, Ürdün, Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, Yemen, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Bahreyn olarak sıralandı.

Rusya, Suriye’ye müdahalesini 2015’ten itibaren sınırlı sayıdaki hava kuvvetleri platformu ile başlattıktan sonra, bugün, ülkedeki en belirleyici aktör konumuna gelmiş durumda. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye rejimi arasında 2016 yılında imzalanan anlaşmaya göre, Rus güçleri Suriye’nin Akdeniz kıyısındaki Lazkiye vilayetinde yer alan Hmeymim Hava Üssü’nü 50 yıl boyunca kullanacak. Rusya ayrıca, Tartus Donanma Üssü’nü de kullanıyor.

ABD’nin Körfez’deki üsleri

Katar, ABD’nin Ortadoğu’daki en büyük askeri üssüne ev sahipliği yapıyor. Başkent Doha’nın 30 kilometre batısında yer alan El-Udeyd Hava Üssü’nde, yaklaşık 11 bin Amerikan askeri görev yapıyor. Körfez bölgesinde uzunluğu 3,8 kilometrelik piste sahip olan Udeyd üssünde 120 hava aracının donatılma kapasitesi bulunuyor. ABD’nin birden çok askeri ve hava üssüne ev sahipliği yapan Kuveyt’te, Irak sınırına 60 kilometre mesafede bulunan ABD’nin sadece Ed-Doha Askeri Üssü’nde, 10 binden fazla Amerikan askerinin yanı sıra binden fazla tank ve yüzlerce uçak ile helikopterin yer aldığı tahmin ediliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de ABD’nin Ez-Zufra Hava Üssü’ne ev sahipliği yapıyor. Tahminlere göre 5 bin civarında askerin bulunduğu hava üssünde, yakıt ikmali ve keşif uçakları ile insansız hava araçları bulunuyor.

Bahreyn’de de Amerikan donanmasına ait 5. Filo bulunuyor. Başkent Manama’da yer alan üste 4 binden fazla askerin görev yaptığı, bir uçak gemisi, denizaltı ve çok sayıda savaş uçağının bulunduğu tahmin ediliyor. Birden çok ABD üssünün bulunduğu Körfez ülkelerden biri olan Umman’daki Amerikan askerlerinin sayısının az olduğu ifade ediliyor.

Körfez’deki diğer ülkelere ait üsler

BAE’nin başkenti Abu Dabi’de bulunan Fransa daimi askeri üssü, 2009 yılında eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından açılmıştı. Askeri üste, yaklaşık 700 Fransız askerin bulunduğu tahmin ediliyor. İngiltere ise 2014’te Bahreyn, BAE ve Umman’da askeri üs kurma yönündeki girişimleri sonucu geçen hafta Bahreyn’de ilk daimi askeri deniz üssünü açtı.

Cibuti’deki yabancı askeri üsler...

Akdeniz ile Hint Okyanusu’nu birbirine bağlayan Kızıldeniz-Aden Körfezi hattının geçiş noktası Babu’l Mendeb Boğazı’nda yer alan Arap ülkesi Cibuti’de, halihazırda Fransa, ABD, İtalya, Japonya ve Çin’in askeri üsleri bulunurken, Suudi Arabistan da yakında bu Doğu Afrika ülkesinde üs açmayı planlıyor. Cibuti, ABD’nin Afrika’da en fazla asker bulundurduğu ülke konumunda. 2002’de Cibuti’deki terk edilmiş askeri bir kampta gizli üs kurduğu ortaya çıkan ABD’nin burada, resmi istatistiklere göre 182 askeri personeli görev yaparken, bu ülkedeki ABD asker sayısının 3 bin 200 olduğu iddia ediliyor. ABD’den sonra Cibuti’de en fazla Fransa asker bulunduruyor. Fransa’nın Afrika’daki sömürgelerinden Cibuti’de 2 bine yakın askeri görev yapıyor. Kızıldeniz’de özellikle Somalili korsanlara karşı deniz güvenliğini sağlamak isteyen Japonya’nın da Cibuti’de kurduğu üste, 200’e yakın askeri bulunduğu biliniyor. Çin ise Ağustos 2017’de yurt dışındaki ilk askeri üssünü burada kurdu. Cibuti, askeri üslerden yıllık 160 milyon dolar gelir elde ediyor.

Mısır’daki BM barış gücü

Süveyş Kanalı’nı askeri operasyonlar için ABD ve Batı ülkelere açmaktan çekinmeyen Mısır’ın Sina Yarımadası’nda BM Barış Gücü bulunuyor. Mısır ve İsrail arasında 1979 yılında Sina Yarımadası’nın A-B-C bölgeleri olarak paylaşımı konusunda imzalanan Camp David Anlaşması uyarınca, İsrail-Mısır sınırında yer alan C bölgesine 1982’de Mısır askerleri ve BM’ye bağlı barış gücü askerleri konuşlandırıldı.

Irak’taki yabancı güçler

Irak’ta 2003 yılında ABD işgalinin ardından halen binlerce yabancı asker, ülkenin çeşitli bölgelerindeki askeri kamp ve üslerde “eğitim veya stratejik alanları koruma” amacıyla bulunuyor. ABD, Irak’ın işgali sonrası 2010 yılında askerlerini geri çekme kararı almış ancak DEAŞ’in ülkede güç kazanmasıyla bölgeye yeniden “askeri eğitmen” gönderme kararı almıştı. Sonrasında İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya, İran, Hollanda, İtalya, Norveç, İsveç ve Danimarka’nın “askeri uzmanları” ve bazı “stratejik noktaları” korumakla görevli yabancı askerleri ülkede görev yapmaya başladı. Irak merkezi hükümeti sözcüsü Sadi Hadisi, geçen Şubat ayında Rus haber ajansı Sputnik’e yaptığı açıklamada, Iraklı güçlerin terör örgütü DEAŞ’a karşı zafer elde etmesinin ardından artık yabancı güçlerin sayısının düşmeye başladığını belirtti.

Kaynak: Millî Gazete


- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1531379/alti-petrol-ussu-isgal