Hesap fena şaştı

Ekonomideki “öngörüsüzlük”, küresel risklerle beslendi... Döviz kuru hepten sarpa sardı! Evdeki hesap çarşıya hiç ama hiç uymadı! 2018’in başında 3.79 lira olan dolar, 4 ayda 40 kuruş artarken, devalüasyon oranı da yüzde 10’u geçti. Beş yıllık dönemde 1.97’lik dolar tahmini hedefinden sapma ise yüzde 120’yi buldu! Hükümet yetkilileri, dolardaki artışı yine, “operasyon” ve “saldırı” olarak nitelese de, kocaman bir öngörüsüzlük tablosu gün yüzüne çıktı.

TL’DEKİ DEVALÜASYON SÜRÜYOR

Son dönemlerde Suriye özelinde yaşanan ABD-Suriye gerilimi ve iç siyaset koşulları nedeniyle değer kaybı yaşayan TL, dün de Trump’tan bir darbe yedi. ABD’nin Suriye’deki kimyasal saldırı iddialarına askeri yanıt verme ihtimali gündemdeyken, ABD Başkanı Donald Trump yine yaptı yapacağını! Trump, paylaştığı “Rusya hazır ol, füzeler geliyor” mesajıyla piyasaları salladı. Bu mesaj öncesinde de yükseliş eğiliminde bulunan ve 4.14 civarında seyreden dolar, mesajın ardından 4.19’a kadar fırladı. Avro da dolara paralel bir hareketle 5.19 seviyesine kadar çıktı. Dolardaki ve onstaki artıştan beslenen gram altın da 182 lira tarihin en yüksek seviyesini gördü. Borsa İstanbul ise yüzde 3 civarında değer kaybı yaşadı.

‘DOLAR’ YERiNE ‘KÜRESEL ISINMA’YI KONUŞTU

DÜN hükümet içinde ekonomiye dair ilginç bir gelişme yaşandı. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “TÜSİAD İklim Toplantıları: Düşük Karbonlu Kalkınma Sürecinde Finansmanın Rolü” başlıklı etkinliğin açılışında konuştu. Konuşmasında yenilenebilir enerjiden küresel ısınmaya, iklim değişikliğinden elektrikli araçlara kadar birçok konuya değinen Şimşek, rekor üstüne rekor kıran dövize dair ise herhangi bir değerlendirmede bulunmadı.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1530082/hesap-fena-sasti