Cevap bekleyen sorular

Ekrem Şama
Ekrem Şama

Dünya 21. yüzyılı yaşıyorken Türkiye kurtuluş savaşına getirildi.

Tehlikeler kapımızı çaldı. Rahmetli Erbakan Hocamızın dediği gibi toprak ayağımızın altından kaydı, kayacak.

Hemen hemen herkesin tespitleri ortak:

Bu hale Büyük Ortadoğu Projesi, kısa yazılışı BOP’un hayata geçirilmesi için getirildik.

Peki, bu kıskaçtan nasıl kurtulacağız?

Aklı başında herkes şu tespitleri yapıyor:

Güçlenmemiz gerek. Bunun için de kendi sanayimizi, kendi silahımızı, kendi ekonomik imkânlarımızı geliştirip, dışa bağımlılıktan kurtulmamız gerek.

İslam Birliği’ni kurup, bir olmamız ve bu birliğe lider olmamız gerek.

Ülkemizdeki ve bölgemizdeki, dışarıdan gelmiş veya getirilmiş yabancı askeri güçlerin ve silahların bölgeden çıkarılması gerek. ABD ile stratejik müttefikliğimiz devam edecekse, bu bölge için müttefikliğin inisiyatifi Türkiye’de olması gerek.

Şimdi bu paragrafları birazcık açalım ve arkasından da cevap bekleyen soruları ortaya koyalım.

Önce BOP konusu:

21. yüzyılın başlarında Türkiye’ye BOP Eşbaşkanlığı’nın verildiği iktidar kanadı tarafından defalarca ifade edildi. 2006 yılında ise BOP’un aslında, Türkiye dâhil, 22 İslam ülkesinin sınırlarının değiştirilmesi ve bölgenin yeniden dizayn edilmesi, bu çerçevede “Arzı Mevud’un” İsrail’e verilerek Büyük İsrail’in kurulması projesi olduğu ABD Dışişleri Bakanı CondalisaRais tarafından ifade edildi. Bundan bir müddet sonra zamanın Başbakan’ı R.T. Erdoğan, kendilerinin eşbaşkanı oldukları bu projenin ölü doğduğunu, şu anda yürürlükte olmadığını açıkça ifade etti. Ama gelişen zamanda Ortadoğu’daki işgal, katliam, yıkım, bombardıman, soygun, tecavüz ve iç savaşların BOP gereği olduğunu iktidar kanadı dâhil, herkes tarafından rahatlıkla ifade ediliyor. Demek oluyor ki, ölü doğma veya yürürlükten kalkma söz konusu olmadığı gibi, bütün korkunç boyutları ile hayata geçirilmeye çalışılıyor.

İslam Birliği konusu:

BOP’un bu dehşet dolu yol haritasının gidişini durduracak tek çarenin İslam Birliği olduğunu herkes görüyor.

16 senedir iktidarda olan AK Parti kanadı İslam Birliği’ni bir kere telaffuz etti. O da zamanın Başbakanı R.T. Erdoğan tarafından 2004 yılında Cidde Ekonomik Forumu açılış merasiminde. Bu açıklamaya göre İslam Birliği doğru ve uygulanabilir bir proje değildir. İslam ülkeleri bu projeye umut bağlamamalıdır.

O günden beri de bu konu ile ilgili bir tek cümle bile kurmadı.

Yabancı askeri güç ve silahların ülkemizden ve bölgemizden çıkarılması konusu:

Ülkemizin ve bölgemizin yangın yerine döndürülmesi, milyonlarca Müslüman’ın katledilmesi, on milyonlarcasının mülteci durumuna düşürülmesi, ülkelerin boşaltılması, şehirlerin yakılıp yıkılması, darbelerin planlanması ve yönlendirilmesi, bölgedeki yabancı askeri güçlerin ya bizzat, ya da kurdukları terör örgütlerine verdikleri silahlarla yapılmaktadır. Bunlar bir şekilde bölgemizden çıkarılmadıkça, bu yıkımların devam edeceği çok açıktır.

ABD ile stratejik müttefiklik konusu:

Bu ittifakta hep ABD belirleyici ve inisiyatif kullanıcı durumundadır. Üslerimizi ve topraklarımızı kullanarak FETÖ darbe planlarını yapıp, yönlendirdiği halde, terör örgütlerine binlerce TIR dolusu silah vererek bizi adeta ablukaya almasına rağmen, bölgeye casuslar sevk edip, bunların geliş gidişlerinde bu üsleri kullandığı açıkça belli olduğu halde, Türkiye bunları önleyici hiçbir adım atamamakta. İnisiyatif kullanamamakta. Bu şartlarla bu tür ittifakların devam etmesi Türkiye’nin başına felaketler getirmeye devam edeceğini herkes görmektedir.

Tarım, hayvancılık, ekonomi ve sanayileşme konusu:

İktidar kanadının 16 yıldır bu konularda ciddi bir adım atmadığı, son Binali Yıldırım Kabinesi kurulduğunda “sanayileşme konusuna ağırlık verileceği, somunu büyütecekleri” sözünü verdiği halde, gerekli adımları atmadığı, hiçbir üretim tesisi kurmadığı, beton, hafriyat ve asfalta dayanan yatırımlara ağırlık verildiği gelinen noktadaki tespitlerden anlaşılmaktadır. Bununla da kalmıyor durum. Mevcut sanayi tesisleri de çeşitli bahanelerle önce özelleştirilip, sonra da yıkılmaktadır.

Şimdi cevap bekleyen kritik sorular şunlardır:

*Türkiye BOP Eşbaşkanlığı görevinden ayılmış mıdır, yoksa görevi devam mı etmektedir?

*İktidar kanadı İslam Birliği kavramını neden asla ağzına almamaktadır?

*İktidar ABD ve yabancı askeri güçlerin ülkemizi ve bölgemizi terk etmeleri konusunda neden hiçbir cümle kuramamaktadır?

*İktidar en yetkili ağızlardan ABD ile stratejik müttefikliği her karşılıklı ziyarette neden tekrar tekrar vurgulamaktadır? İttifak şartlarında neden değişiklik istememektedir. Örneğin 2014 tezkeresi hükümleri gereği ülkemizde bulunan ve kontrolü bizde olmayan yabancı askeri güçlerin ülkemizi terk etmeleri için bu tezkere neden gündeme taşınamamaktadır?

*Tarım, sanayileşme ve ekonomik yapı konusunda neden gerçek çözümler asla konuşulamamaktadır?

Bütün bu soruların can alıcı sonuç sorusu da şudur?

*Acaba 16 yıllık AK Parti iktidarı, bu hayati konularda müspet manada adım atmayacağına dair birileri ile bir anlaşma mı yaptı, imza mı attı, söz mü verdi?

Bu hayati soruların cevabını aramak her siyasi parti, her sivil toplum kuruluşu ve her vatandaş için birer vecibedir.

İktidar için ise bunların cevabını kamuoyu ile paylaşmak, çok geç olmadan paylaşmak herkesin beklentisidir.

TARİHİN SATIRLARI

Tarihin sayfalarını açsak da,

Onbeş yılı okusak satır satır;

İslam dünyasını parçalamış,

Top, tüfek, kılıç, balta, satır!..

- Milli Gazete, Ekrem Şama tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/1525972/ekrem-sama/cevap-bekleyen-sorular