Görevden alınan imamlar konuştu: Bitcoin ne olduğunu bile bilmiyorum

Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde 'Bitcoin' ticareti yaptıkları gerekçesiyle görevinden alınan Satılmış Bayram ve Mecit Kırımlı mahkemeye dava açtıklarını belirtti. Görevlerine geri iade edileceklerine inandıklarını söyelen imamlar kendilerine kötü bir oyun oynandığını söylediler.

Görevinden alınan imamlardan Mecit Kırımlı "Bitcoin ile uzaktan yakından alakamız yok. Bir kuruş bile yatırmadım. Bağlantım ve ticaretim yok. 'Blockchain' üzerinde bir yatırımım olmuştur ama Bitcoin ile ilgili bir yatırımım hiç olmamıştır. Blockchain de kanuni bir yatırım sistemidir. Finansal kuruluştur. Bu operasyonu kasıtlı ve bilerek şahsi düşünceleriyle art niyetli bir kumpas olarak nitelendirdim. 2016 yılında gereken şikâyetler neticesinde soruşturma açıldı ve ardından dosya kapandı. 2017 yılında ben umredeyken yine soruşturma açıldı. Adalet bunun kararını verecektir." dedi.

"Bitcoin'in ne olduğunu bile bilmiyorum"

Satılmış Bayram ise Bitcoin davası yüzünden 2 aydır mağdur olduğunu ve Bitcoin'in ne olduğunu bile bilmediğini şu sözlerle dile getirdi

"Bitcoin'in ne olduğunu bile bilmiyorum. Ceviz kabuğunu doldurmayacak nedenden dolayı 2 aydan beri mağdurum. 2015 yılında araç takip ve filo hizmetleri veren şirkete eşim tarafından yatırım yapıldı. Eşim ziynet eşyalarını satarak, kayınvalidemin etkisinde kalarak, bu şirketten kira getirisi olsun diye buna girdi. Ancak hiç kira getirisi almadan bu şirket battı. Bu konuda ben de mağdurum. Benden sonra veya önce birkaç arkadaşım da bu şirkete girmiş. Sanki bu şirkete ben arkadaşlarımı yönlendirmişim havası veriyorlardı. Ancak soruşturmada kimsenin etkisi altında kalmadan bu şirkete giren arkadaşlarım bunları beyan ettiler. Böyle bir kumpas içinde görevden alındım. Diyanet camiasının bu şekilde gündeme gelmesi yazık oldu"

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1524582/gorevden-alinan-imamlar-konustu-bitcoin-ne-oldugunu-bile-bilmiyorum