404 Not Found

Habeşli Bilal
Habeşli Bilal

Ülke olarak tuhaf zamanlardan geçiyoruz. Ainesi iştir diye bilirdik kişinin, geldiğimiz noktada lafa bakılır olmuş. Konuşmaktan devlet idare etmeye vakit kalmıyor. Gerçek gündemle alakalı kimsenin söyleyecek sözü yok. Çünkü adamlık istiyor…

Gıda bakanına şeker fabrikalarını soruyorsun, “ben şeker kullanmıyorum”diyor. Cumhurbaşkanı hükümete yükleniyor. (ülkeyi kim yönetiyorsa artık). Neredeyse her bakan alanıyla alakalı itiraflar diziyor. Aldandım, aldandın, aldandık. Türkçe dersinde zamirler bahsindeyiz gibi. Çizdikleri tabloyu okumaya çalıştığınızda karşınıza çıkan resim şu; Herşey seçim için!

50’li yıllardan günümüze hep sağ partilerin iktidarda kaldığını görebilirsiniz. Her iktidar bir dahaki seçime kadar yapmış planlarını. Ya be ya hiç demişler anlayacağınız. Devletin bir araç olduğunu ve bu aracın sadece ülke insanının refahı için kullanılabileceğini hatırlıyorlar mıdır bilemem. Hizmet aşkı tamlaması hikayelerin tasarrufuna bırakılmış sanırım.

Yalanların cazibeli tarafları vardır elbet. Sık söylediğinizde kendinizi ikna da edebilirsiniz. Yalanların zaafiyeti ise ortaya çıkma huylarıdır. Büyük ve sürekli yalanlar sizi ikna edebildiği gibi ortaya çıktığında muhatabını hissizleştirebilecek kadar da manipülatiftir. Yalan olduğu haberler ortaya çıktıktan sonra bu yalanı pazarlayanlara karşı refleks geliştirememeyi izah etmek zor olur çünkü.

Bizi de dönüştürüyor yalanlar. “Zaman” dediğimiz sihirli bir değişken bizi esir etmeye çalışıyor. “Bu zamanda” diye kurulan cümlelerin sayısı her geçen gün artıyor. Suç, zamana evrilmeye çalışılıyor. Oysaki zamanı yakalamak mümkün değil. Zira zaman durağan değil. O da akıyor. Zamanı yakalayabilmek adına vazgeçtiğimiz değerler, zamanın peşinden koştuğumuz derecede uzaklaşıyor bizden. Bu hengamenin sonunda kendini karlı sayabilen akıl tedaviye muhtaç bir akıldır. Birçok kez yazdığımız hatırlıyorum. Hız, sağlıklı bir şey değil. Aşırı hızdan ve aşırı dozdan muhafaza etmeli kendini insan. Haberin yalanı, politikacının gamsızı, sanalın soytarılığı vs dozları iyi ayarlanmazsa vay ki ne vay…

Tüm bu karmaşanın içinde zamanı kovalamayan, zamanı kucaklayan bir isim siyasetin dengesini bozdu. Yeni şeyler söylüyor zannedenler var. Pr ürünü olduğunu varsayanlar, iktidar düşmanlarının estirdiği rüzgar sayanlar var. Akıl sır erdiremiyorlar. İlk göreve geleceği zaman yaşıyla dalga geçenler şimdi bilgeliğine methiyeler düzüyor. Hain elbetteki hainliğini, çakalelbetteki çakallığını yapmaya devam ediyor ama meselemiz o değil. Siyasi arenaya çıktığı günden beri hakkı yol bilmiş bir zihniyetin, zamanın gerisinde kaldığı söylenen ve umursanmayan o sözlerin ne kadar kıymetli olduğu çıktı ortaya. Evrensel dediğimiz değerler var ya. Değişmez, zamana yenilmez, her zaman geçerliliği vardır. Son yarım asırda hep söylenilendir aslında. Fakat insanlar çaresiz zamanlarda açarlar kulaklarını. Kendilerine söyledikleri yalanlar yetmediğinde gerçeğin tesir gücü ortaya çıkar. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu beyin ortaya koyduğu duruş ve dirayet bunu gösteriyor. Şartlara ve makamlara kul olmadan, şahsiyet sahibi kalabilmek günümüzün en büyük erdemi. Tebrikler Bilge Başkan. Milli Görüş’ün ifade gücünü bir kez daha kitlelere taşıdığı için…

Baksanıza herkes güncelleme konuşuyor. Şeker fabrikaları, gençlerin durumu, ahlaki yozlaşma, kötü giden ekonomi, beceriksizliğini itiraf etme yarışına girmiş politikacılar, ülkenin beka sorunu kimsenin umurunda değil.

İslam günceldir. Güncellenmeye ihtiyacı olan, mevcut iktidardır. Mevcut yazılım yama tutmayacağı için yazılımı komple yenileme zamanı gelmiştir.

Kalbinizin sahibine emanet olun…

Eyvallah!!!

- Milli Gazete, Habeşli Bilal tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/1514378/habesli-bilal/404-not-found