300 koyun!

Sadettin İnan
Sadettin İnan

Kırsalda hayvancılığı yeniden canlandırmak için çiftçiye 300 koyun verilecek. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bununla ilgili çalışmaları yürütüyor. Detaylar henüz belli değil. Bunun için 20 Şubat’ta Külliye’de kapsamlı bir program düzenlenecek ve 300 koyundan kimlerin nasıl yararlanacağına dair bütün detayları Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak. Program için de 81 ilden çiftçi davet edilecek.

Bilindiği üzere tarım ve hayvancılık hükümetin en zayıf kaldığı alanların başında geliyor. Bundan dolayı da hükümet sürekli bir arayış içinde…

‘Milli Tarım Projesi’, ‘Genç Çiftçi Projesi’ derken şimdi de ‘300 koyun projesi’ açıklanacak. Açıklanmadığı için kapsamını tam bilmiyoruz ama piyasada dolaşan iddialara göre proje kapsamında çiftçiye toplamda 500 bin damızlık koyunun dağıtılacağı iddia ediliyor. Eğer bu iddia doğru ise şimdiden bu proje ölü doğdu demektir.

20 Şubat’ta Külliye’de yapılacak program için 81 ilden çiftçinin davet edildiğine göre, bu proje belli bir bölge için değil Türkiye genelinde uygulanacak demektir. O zaman 500 bin damızlık koyunu 81 ile böldüğümüzde her ile 6 bin 172 koyun düşüyor. Bunu da verilecek koyun sayısına böldüğümüzde bırakın köy sayısını her ilde sadece 20 çiftçi bu projeden yararlanacak demektir.

Kamuoyunda büyük yankı bulan bu proje böyle bir rakam üzerinden açıklanırsa hükümetin kırsala yönelik samimiyetsizliği bir kez daha test edilmiş olacak.

Diğer yandan bu projede önemli bir unsur da çiftçinin sigortasının devlet tarafından karşılanacak olması. Eğer hükümet gerçekten köye dönüş konusunda samimi ise bu sigorta meselesini ciddi anlamda ele alması gerekiyor. İnsanların köylerini terk etmesinin altında birçok neden olabilir ama ana unsur şehirde asgari ücretle de olsa sigortalı bir işte çalışma gerekçesi yatıyor.

Eğer hükümet köyde yaşayan ve ahırında hayvanına bakan, tarlasını ekip biçen, özellikle de ailedeki kadınlara yönelik bir sigorta desteği oluşturabilirse ‘köye dönüşle’ ilgili önemli bir iş yapmış olur. Bundan dolayı 300 koyun projesindeki sigorta desteğini önemsiyorum. Ancak sigorta desteğinin kaç ay süreyle verileceği netleşmiş görünmüyor. Bu desteğin 6 ay veya 1 yıl süreyle verileceği söyleniyor.

Ancak kırsalda üretimi canlandırmak köylerini terk eden insanların tekrar topraklarına geri dönmeleri isteniyorsa bu sigorta desteğinin süresinin uzun tutulması gerekiyor. Hatta bazı destek kalemlerinden buraya ciddi bir kaynak aktarılabilir.

Burada hükümet köyde yaşayan herkesin sigortasını bütçeden karşılasın demek istemiyorum. Ancak köyde yaşamayı cazip hale getirmek gerekiyor. Bunun yolu da öncelikle sigorta desteğinden geçiyor.

Bunun yanında çiftçiye verilecek olan damızlık koyunlar, yine ithalatla karşılanacak. Yerli üretim için uygulanan köye dönüş projelerinde bile ‘ithalat’ ana unsur oldu.

İşte Türkiye’nin geldiği acı noktada burası.

Milli ve yerli üretim için yapılan projeler bile ithalatsız olmuyor!

- Milli Gazete, Sadettin İnan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/1500077/sadettin-inan/300-koyun