Tahlilcileri tahlil etmek

Ekrem Şama
Ekrem Şama

15 yıldır, okuyoruz, izliyoruz.

Türkiye’de dehşet miktarda gündem tahlilcisi var.

Kimisi gazete köşelerinde, kimisi internet sitelerinde, kimisi televizyon ekranlarında güncel olayları tahlil ediyor. En ince ayrıntısına kadar!

İyi hatırlıyoruz:

ABD’de ikiz kuleler oyunu sergilendiğinde bizim bu tahlilciler Elkaide ve Üsame Bin Ladin allamesi kesilmişlerdi. Afganistan’ın işgali konusunda kılı kırk yaran tahliller yapıyorlardı.

Hemen onun arkasından Irak’ın işgaline bahane aranırken, bizim bu köşeciler, Saddam’ın nasıl tehlikeli biri olduğunu, kıyamet toplarını, kimyasal ve kitle imha silahlarını nerelerde sakladığını, yer altında ne büyük dehlizleri olduğunu, Birleşmiş Milletlere nasıl zorluklar çıkardıklarının tahlillerini yapıyorlardı.

Bir tek Milli Görüş, bütün bu olanların Amerika’nın ve vahşi Batı’nın bölgeyi işgal etmek için bir oyunu olduğunu söylüyordu. Söylüyordu ama ne gazeteler, ne televizyonlar ve ne de diğer medyada sesini duyuramıyordu. Üstelik bu tahlilciler Milli Görüş’ün gösterdiği; Amerika’nın bölgeye sokulmaması, bölge sorunlarının bölge ülkeleri tarafından çözülmesi gerektiği yolundaki gerçekçi görüşleri ile alay ediyorlardı.

Ama bu tahlilciler adeta hedef saptırırcasına tahlillerine devam ediyorlardı. Bush’un gidip kedisever Obama’nın gelmesini, onun gidip Trump’un gelmesini hep iyi işlerin başlangıcı ilan ederek, cımbızla buldukları ipuçlarını milleti yanıltma yönünde dev adımlarmış gibi takdim etmekten çekinmiyorlardı.

Libya’nın vurulması, Suriye’nin karıştırılması ve iç savaş çıkarılması esnasında da hep aynı şeyleri gördük. Bu tahlilciler Amerika ve vahşi Batı’nın çıkardığı olayları ayrıntısı ile tahlil ediyorlardı. Ama asla büyük fotoğrafı, yani Haçlı seferlerini, BOP ile büyük İsrail’in kurulmakta olduğunu görmüyorlardı. Elbette bütün bu safhalarda Milli Görüş gerçeklere dikkat çekiyor, tarihe not düşüyor, bir sonraki hedeflerinin ne olacağını açık ve seçik ortaya koyuyordu. Suriye karıştırılmışsa bir sonraki hedefin Türkiye olacağını sağır kulaklar duysun diye bas bas bağırarak ilan ediyordu.

Tahlilcilerin yeni tahlil sahaları terör örgütleri idi!

Terör örgütlerinin isimlerini büyük bir dikkatle sayıyorlar, her birinin durumlarını açıklıyorlar, bir bir tahlil ediyorlardı. Milli Görüş ise bütün bu terör örgütlerinin Amerika ve vahşi Batı’nın İslam dünyasını dizayn etmek için kurduklarını ve yönettiklerini ilan ediyor ama bu tahlilcilerin köşe başlarını tutmuş olmasından dolayı sesini duyuramıyordu.

İşin garibi hem iktidar, hem de Meclis’teki muhalefet bu tahlilcilerin yaptıkları tahliller doğrultusunda tavır belirliyor, büyük fotoğrafı ya görmüyorlar, ya da gördükleri halde gıklarını çıkaramıyorlardı.

Şimdi gelinen noktada Amerika’nın Türkiye aleyhindeki müthiş tavır ve atakları, Rusya’ya dönülmesi, askeri operasyonlara mecbur kalınması konusunda tahlilciler müthiş tahlillerine devam ediyorlar.

Öyle ki, yaprak kıpırdasa bunun tahliline girişiyorlar. Bütün terör örgütlerinin adeta envanterini çıkarıp, bunların birbirleri ile olan ilişkilerini, bunların Amerika ile Rusya ile olan ilişkilerini bir bir bulup, tahlil ediyorlar ki, milletin gözü kulağı bunlara çevrili, heyecanla, kaygıyla izleniyorlar.

Be tahlilciler!

Siz yolda bulunan çakıl taşlarını tahlil ediyorsunuz.

Dikenleri tahlil ediyorsunuz.

Çalıları, çukurları tahlil ediyorsunuz.

Hâlâ yanlıştasınız.

Siz bu yoldaki tehlikelere dikkat çekiyorsunuz da, yolun nereye gittiğini neden anlamıyorsunuz? Neden anlamazlıktan geliyorsunuz?

Siz hâlâ Amerika ile Rusya’nın, daha doğrusu Siyonist İsrail’in çizdiği yolda olduğunuzu anlamıyorsunuz.

Bu yol yanlış!

Bu yol uçuruma gidiyor!

Amerika neyse Rusya da odur.

Aynı merkeze hizmet ediyorlar.

Bu yoldaki çakıl taşlarının tehlikelerini tahlil etmeyi bırakın.

Bakın Saadet Genel Başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu ne diyor. İki cümle ile durumu nasıl özetliyor:

İlk cümle:

“15 yıl önce Amerika’nın kuyruğuna takılıp gitmeyeydiniz bu kanlı olayların hiç biri olmayacaktı.”

İkinci cümle:

“Güvenli bölge Amerika’nın olmadığı bölgedir.”

Ey tahlilciler, ey Meclis’teki muhalefet!

Hâlâ neyin tahlili ile meşgulsünüz?

Bölgedeki uzaktan gelmiş yabancı güçlerin geri gönderilmesi, bölge ülkelerinin işbirliği yaparak sorunlara birlikte el atması gerektiğini neden konuşup yazmıyorsunuz?

Amerika 15 yıldır ülkemize yapabileceği kötülükleri yaptı.

İçeride sanayimizin mevcutlarının baltalanmasını sağladı, gelişmesini önledi. “Uçaklarınız, silahlarınız bizden” dedi, paralarımızı çarptı, silahlarımızı da vermedi. Ordumuzun yıpratılması yönünde çok büyük zararlar verdi. Darbe girişimleri yaptırttı, halkımızı böldürtmek için tezgâhlar kurdurttu. Dışarıda dış politikamızı yanlış yönlendirdi, bölge ülkeleri ile birlik yapmamızı önledi. D-8’i baltaladı. İslam Birliği adımlarına mani oldu. Şimdi bizi bölme aşamasına geçme niyetindeler.

Bu defa da sırayı Rusya’ya vermeyelim.

Tahlilleriniz batsın. Artık doğruları yazın, doğru çözümleri konuşun.

Sayın Karamollaoğlu’nun yukarıya özetlediğimiz iki cümlesi sizlere rehber olsun!

Lider Erbakan’ın “Bana ne Amerika’dan, bana ne Amerika’dan!” çıkışının ne anlama geldiğini anlayın artık!

Yeter artık!

SATILIK KALEM

Dışarıdan bir ülke mi, ya da

Bir kale mi satın alacaksın?

İçeriden vicdanı müsait

Bir kalemi satın alacaksın!..

- Milli Gazete, Ekrem Şama tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/1497992/ekrem-sama/tahlilcileri-tahlil-etmek