“Harekât sadece terör odaklıdır…”

Mustafa Kurdaş
Mustafa Kurdaş

Vahdettin Köşkü’nde Zeytin Dalı Harekâtı gündemli medya zirvesi…

Günlerdir konuşulan Afrin operasyonu önceki gün akşam saatlerine doğru başlamıştı… Gün geceye dönerken ise gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenlerinin telefonları çalmaya başladı. Başbakan Binali Yıldırım’ın basın danışmanı Sinan Çetin gece yarısı yoğun bir telefon trafiğiyle “Zeytin Dalı Harekâtı gündemli” medya buluşmasını organize ediyordu. Hiçbir ayrıma tabi tutulmaksızın bütün gazete ve televizyonlar en üst düzeyde davet edilmişti.

Dün sabah Vahdettin Köşkü’nde gerçekleşen Başbakan’ın davetine Milli Gazete ve TV5’imizi temsilen Genel Müdürümüz Ömer Yüksel Özek ile birlikte icabet ettik.

Başbakan önce, “Bu harekâtı niye yapıyoruz” bilgilendirmesi yaptı: “Burada PKK, KCK, PYD, YPG ve DEAŞ var. Terör örgütleri Afrin’de halka baskı ve zulüm uyguluyor, Türkiye’nin sınır güvenliğini tehdit ediyor. Sık sık taciz saldırılarında bulunuyorlar. Arap olsun, Türkmen olsun hatta Kürt olsun kendilerine itaat etmeyenler bölgeden sürgün ediliyordu.”

Başbakan Yıldırım, askerimizin gerçekleştirmekte olduğu harekâtın amacını da üç ana başlıkta topladı:

Başbakan, harekâtın gazetelerin birinci sayfalarına ilk gün yansımalarından duyduğu memnuniyeti de gizleyemedi. Gazetelerin ilk sayfalarında Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü gördüğünü söyledi sonra da teşekkür etti: “Görüş farklılıklarımızı, duruşlarımızı böyle milli meseleler olunca bir tarafa bırakabiliyoruz. Bugün burada da, bu salonda da çok güzel bir fotoğraf görüyorum. Hepimiz birlikteyiz. Sizlerin desteğini ve katkılarını çok önemsiyoruz. Hepinize teşekkür ediyorum,”

Başbakan’ın tekrarlı ve vurgulu cümleleri de vardı:

“Harekâta terör unsurları bölgeden temizleninceye kadar devam edilecek”

“Harekât sadece terör örgütlerine yöneliktir; sadece terör odaklıdır”

“Terörü etkisiz hale getirmekten başka hiçbir planımız, düşüncemiz yoktur”

“Yerel halkın, sivillerin güvenliği için oraya gidiyoruz”

“Harekât milletimizin yüzde 100 desteğine sahip”

“Sosyal medyadaki bilgi kirliliğine karşı dikkatli olunması lazım”

Muhtemel dezenformasyon faaliyetleri de Başbakan’ın gündemindeydi. Herkesten dezenformasyona karşı dikkatli olmasını isteyen Yıldırım, terör örgütlerinin sosyal medyayı bütün devletlerden daha etkin kullandığına dikkat çekmeyi de ihmal etmedi. Başbakan’a göre böylesi zamanlarda medyanın sorumluluğu daha da önemli hale geliyordu. Öyleyse dikkat edilmesi gereken hususlar vardı:

- Medya askerimizin güvenliğini tehlikeye atacak, operasyonun başarısını sınırlayacak görsellere yer vermemeli.

- Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonel taktik ve bilgileri medya aracılığıyla paylaşılmamalı.

- Karşı taraf için istihbarati detaylara haberlerde girilmemeli.

- Türkiye’yi işgalci gösterme faaliyetleri var; bunun doğru olmadığı anlatılmalı. Yanlış gündem oluşturulmasına izin verilmemeli.

- Terörist grupların yabancı basınla temasları çok fazla. Yabancı basında yer alan görüntü, haber ve yorumlar ulusal basına taşınmamalı.

Genellikle gazetecilerle rahat sohbetleriyle bilinen Başbakan Yıldırım, Vahdettin Köşkü’ndeki medya zirvesinin soru-cevap bölümünde ise bu kez çok dikkatli cevaplarıyla dikkat çekti. Her soruya yine cevap verdi, ama az bilgi vermeye de özen gösterdi. Binali Yıldırım’ın sorulara verdiği cevaplardan da birkaç not düşelim…

- Şam rejimiyle doğrudan görüşülmedi. Rejimle görüşmeler Rusya üzerinden yapıldı ve Rusya ile mutabakat sağlandı. Hava sahasının kullanılması ve yönetimi Rusya ile mutabakatla yürütülüyor. Rusya’nın harekâta kuvvetli bir itirazı yok.

- Şam yönetimiyle daha alt düzeylerde doğrudan temaslar sürüyor.

- ABD’de kafa karışıklığı var, herkes bir şeyler söylüyor.

- İran’la da görüşüldü. Karşı çıkma durumu yok, ama bazı endişeleri var. Bu endişeleri dikkate alacağız.

- Batıdan da çok şiddetli karşı duran tutum şuanda yok. Ama harekâtı çok hızlı yapmamız gerekir. Yoksa kara propaganda başlar.

- Afrin’e yönelik her türlü lojistik destek hedefimiz olacaktır.

- Milli Gazete, Mustafa Kurdaş tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/1489728/mustafa-kurdas/harekat-sadece-teror-odaklidir