Direnişe idam

Mısır’da Mursi yönetimini devirip yerine geçen darbeci Sisi yönetiminin Müslüman halka zulmü devam ediyor. Darbeci mahkeme tarafından düzmece kararlarla idama mahkûm edilen 4 Müslüman genç daha şehit edildi. Mahkeme gençlerin suçsuzluğunu ispatlayan belgeleri ise dikkate bile almadı. Son idamlarla birlikte darbeyle göreve gelen Sisi döneminde idam edilenlerin sayısı 26’ya yükseldi.

Mısır’da 3 sene önce Kefr eş-Şeyh şehrinde meydana gelen olaylar nedeniyle iftiralarla yargılanan ve haklarında daha önce idam kararı verilmiş olan 4 genç, önceki sabah İskenderiye’deki işkenceleriyle ünlü Burc el-Arab Hapishanesi’nde darağacında şehit edildi. Son idamlarla birlikte darbeyle göreve gelen Sisi döneminde şehit edilenlerin sayısı 26’ya yükseldi. Gençlerin Sami Abdullah Yusuf (32) ve Lutfi İbrahim İsmail (25) ve Bdulmun’im Seleme (42) olduğu bildirildi. İdam edilenlerin avukatı Usame Beyumi, müvekkillerinin suçsuz olduğunu gösteren bir belgenin başsavcıya verildiğini ve infazların derhal durdurulmasını istediklerini, ancak darbeci içişleri bakanlığının bu delilleri ve isteği dikkate bile almadan idam kararlarını uygulatması sebebiyle kanunu ihlal ettiğini ifade etti.

KATİL SİSİ’NİN DOSYASI KABARIYOR

Kefr eş-Şeyh kentinde 2015 yılında, bir stadyumun dışında, askeri öğrenciler otobüs beklerken meydana gelen patlamada harp akademisi öğrencisi üç kişi ölmüş, saldırıda altı kişi de yaralanmıştı. İskenderiye Askeri Mahkemesi 2 Mart 2016’da aleyhlerinde hiçbir delil olmayan söz konusu 4 genç hakkında idam cezası vermiş, Haziran 2017’de ise yüksek askeri mahkeme idam kararlarını onamıştı. Mısır İçişleri Bakanlığı, askeri mahkemenin Sina’nın kuzeyinde meydana gelen saldırıyla ilgili 2013 yılında idama mahkûm ettiği 15 kişinin idam edildiğini açıkladı. Askeri temyiz mahkemesi tarafından geçen kasım ayının 13’ünde onaylanan idam kararı Burc el Arap ve Vadi el Netrun hapishanelerinde uygulanmıştı. Mısır’da haklarında nihai hüküm bulunan yaklaşık 30 idam mahkûmu dışında ilk derece mahkemelerinin verdiği idam cezalarının sayısı hakkında resmi veri bulunmuyor. Ancak insan hakları örgütleri, ülkede idam cezasına çarptırılan binden fazla kişi olduğunu belirtiyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1479764/direnise-idam