Çocuklar reyting uğruna harcanıyor

TV8 isimli kanalda yayınlanan Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışma programına çıkarılan yaşı küçük çocuklar, mayo ile dans etti. Çocukların kıyafeti ve küçük yaşta ekranda bulunması tepkilere yol açarken uzmanlar çocuklarda travma oluşabileceğini söyledi. Dizilerde, programlarda hazır repliklerle konuşturulan çocukların geleceği günü birlik şöhrete kurban edilirken, ailelerin de bu günlük şöhretten etkilendiği gözden kaçmıyor.

“CEZA UYGULANIYOR”

Gazetemize konuşan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yetkilisi, RTÜK’ün ceza vermesinde bir çekincesi olmadığını belirterek, “Uzmanlarımız hassasiyetle programları takip ediyor. Uzmanlarımızla rapor hazırlayıp ilgili birimlere rapor sunuyoruz. Üst kurulumuz da buna göre ceza uyguluyor. Ceza vermekten çekincemiz yok. Yeni getirilen kanun hükmünde kararnamelerle düzenlemeler de değiştirildi” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARIN ZİHİNSEL VE RUHSAL YAPILARI BOZULUR”

“Gelecekte beğenilmediğinde, ilgi gösterilmediği ve değer verilmediği zamanlarda ciddi bir boşluk duygusuna kapılacaklardır. Bunu idare edemeyen çocukların zihinsel ve ruhsal yapıları bozulur” diyen Gülyaşar, “Çocuklar, çocuk depresyonu, davranış bozuklukları, öfke, saldırganlık, gece uyku bozuklukları, davranış problemleri ve daha da ileriki aşamada kişilik bozukluğu yaşayacaklardır” ifadelerini kullandı.

“BİLİNÇALTINDA SAKLI TRAVMALARI OLACAKTIR”

Psikoterapist pedagog İbrahim Gülyaşar, televizyon programlarına çıkan çocukların, ailesi tarafından yanlış olduğunun altını çizerek, “Televizyon ekranlarında kendilerini gösteren çocuklar, ailesi tarafından kendi öz benliği duygularından uzakta bırakılan çocuklardır” dedi. Gülyaşar, çocukların travmaya uğrayacağını söyleyerek, “Sürekli ön planda olma, bilinme, görülme olayını yaşayan çocuklar, arkadaşları ile normal ilişki kuramayacaktır. Arkadaşları tarafından beğenilmediği veya tercih edilmediğinde kırılganlığı diğer çocuklara göre fazla olacak ve yaşamları boyunca bilinçaltında saklı travmaları olacaktır” şeklinde konuştu.

Kaynak: Millî Gazete

Millî Gazete gündeme getirdi RTÜK cezayı kesti

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1459259/cocuklar-reyting-ugruna-harcaniyor