Kudüs-ı Şerif ey aziz belde

Ali Haydar Haksal
Ali Haydar Haksal

“Ve Kudüs şehri. Gökte yapılıp yere indirilen şehir.

Tanrı şehri ve bütün insanlığın şehri.”

Sezai Karakoç

Üstat Sezai Karakoç’un seslenişiyle sesleniyoruz sana ey kutlu şehir. Ruhumuzun şehri ey Kudüs selâm olsun sana. Ruhunu Allah’ın elçilerinin soluğuyla yoğurmuş ey aziz belde, selâm olsun sana.

Sevgilimiz Efendimiz, sana doğru gelmekte olan bir arkadaşına, orayı aydınlatacak, kandillerini yakacak yağ götürmesini buyurmuştu. Bu söyleniş bu sesleniş bize. Bütün Müslümanlara ve insanlığa. Bu kutlu çağrıya uyacak olanlara selam olsun. Gönlüyle, çıkarsız ve korkusuz başkaldıranlara selâm olsun. Eylemimiz cihadimizdır diyenlere, sözle, yazıyla, kuşatmayla olanlara selâm olsun. Çağrımız insanlığın kurtuluşu içindir. İnsanı zulümden baskıdan kurtarma çağrısıdır. Kutlu beldenin kurtuluşu içindir.

Kudüs’ün ruhunu karartanların gerçek yüzlerini göstermek için. İnsanlığın geleceğini umuda taşımak için. Umutlara umut eklemek için. Selam olsun sana ey güzel ruhlu belde. İnsanlık için yeni ve sahih, soluklu bir çıkışa gereksinim var. Müslümanları Müslümanlara ulayacak, birleştirecek, saflarını sıklaştıracak bir ruha. İslâm ruhuna sahip insanlığa. Cihad ruhunun bilinciyle karanlığı dağıtacak bir ruha. Yüz yıllardır insanlık tarihine örnek olacak olan o güzel ruhla insanları kucakladın, besledin yönlendirdin. Hiçbir kirli el seni bugüne kadar gönlünce tutsak edemedi. Edenler tarihin karanlıklarına gömüldüler ve silindiler.

Karanlık ruhlular yeniden devrede. O ilahî ruhu, güzelliği kirletmek için çabalıyorlar. Biliyoruz ki manevî soluk onları yeniden atacak. Bir avuç Filistinli dünya Müslümanlarının izzeti, onuru. Onlara eşlik edecek gönül ve ruh birlikteliği yapacak yeni bir soluk gerekir. Zaman hiç de geç değil. Her şeyin bir zamanı var.

Siyonizm hedeflerine varmak için adım adım ilerliyor. Balfor bildirisinin yayımlanışının 100. yılı. İngiliz Amerika Siyonizm birlikteliğinin bir sonucudur bu yaşananlar.

Siyonizm’i durduracak güçler giderek etkisiz kılındı şu zamanda. Suriye dağıldı, Kaddafi yok, Arap kralların tamamı ipotek altında. “Emperyalizm kasırgasından” sonra kimsenin başını kaldıracak hali yok.

Dünyayı ayağa kaldıracak, önderlik edecek Türkiye muhafazakârları şia takıntısı ve iktidar rehaveti ile oyalanıyor. Müslümanlar lidersiz ve çok parçalı. Etkisiz. Dünyayı ayağa kaldıracak güçlü bir soluğa bir sese bir eyleme gereksinim var. Bu, sadece Müslümanların değil insanlığın sorunu.

Türkiye Müslümanları büyük çağrıya önder olmalı. Yeniden, geçmişte olduğu gibi büyük bir çıkış yakalamalı. Eli kalem tutanlar büyük bir koro ile eyleme geçmeli.

*

Not: Afyonkarahisar’da AGD ve SP Gençlik kollarının düzenlediği salon toplantısı, Siyaset okulundaki derslerin ardından Boğaziçi AGD’li gençlerle olduk. Afyon’da Isparta Havaalanında bizi almaya gelen Bayram Dalmuk, Mehmet Çapan ağabeylere, Program yürütücüleri Eray Egmir, Yasin Kara, Ali Hazel, Hasan Karataş, Erhan Epli beylere, bizi Denizli Havaalanına götüren Ahmet Demir, Mustafa Taşkapılı beylere, Boğaziçi Üniversitesi’nden Abdullah Özbay’a selâm ve sevgilerimi gönderiyorum.

- Milli Gazete, Ali Haydar Haksal tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/1434327/ali-haydar-haksal/kudus-i-serif-ey-aziz-belde