İbrahim Kalın ve Yavuz Bingöl öğrencilerle birlikte saz çalarak türkü söyledi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın , Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Türk halk müziği sanatçısı Yavuz BingölAnkara Güzel Sanatlar Lisesini ziyaret etti. Kalın, Yılmaz ve Bingöl lisedeki bir sınıfı ziyaret ederek öğrencilerin seslendirdiği ‘Demedim mi’ ilahisini ve ‘Fikrimin İnce Gülü’ şarkısını dinleyerek öğrencilerle sohbet etti.

"Müzik bizim hayatımızın çok önemli bir parçası"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, sınıfta öğrencilere yönelik yaptığı konuşmada, "Genç müzisyen arkadaşlarımızla bugün burada buluşmaktan dolayı da çok mutluyum. İki eser dinledik ama belli ki arkası var. Altyapı gayet güzel sağlam, enstrümanlara arkadaşlarımız hakim. Tebrik ediyorum. Güzel Sanatlar Lisesinde böyle bir çalışmanın yapılıyor olması çok memnuniyet verici. Müzik bizim hayatımızın çok önemli bir parçası. Müzik bir lüks, sadece bir eğlence de değildir. Müzik aslında bizim en iyi niteliklerimizi ortaya çıkartan çok önemli bir var olma alanıdır. Bizim hele ki Anadolu, irfan geleneğini, müzik geleneğini düşündüğünüz zaman çok büyük bir müzik medeniyetinin varisleriyiz biz. Müziğimizin farklı türleriyle Anadolu halk müziğiydi, sanat müziğiydi, klasik müzikti başka tür müziklerdir bunların zenginliğiyle beraber Türk müziği bugün dünya çapında bir müzik geleneği haline gelmiştir. Bunu yaşatmak çok önemli, buna yeni şeyler eklemek çok önemli. Gelenek demek gelene ek, yani bir şey eklediğiniz zaman gelenek haline geliyor. Bu gelenekte yüzlerce yıldır böyle yaşadı bundan sonra da inşallah Türk müziği gür sesiyle, manasıyla, şiiriyle, bestesiyle, nameleriyle bizim insanımızın yolunu aydınlatmaya devam edecek. O yüzden benimde acizane tavsiyem bu yolda devam edin. Müziğimizin derinliklerini keşfederek paylaşarak güzelliklerini çoğaltarak bu yolda devam edin. Çünkü manevi güzellikler paylaştıkça çoğalır, maddi varlıkların tersine. Maddi olan bir şeyi paylaştıkça azalır. Hele ki bu tür müzik gibi kültürel zenginlikler paylaştıkça çoğalır, çoğaldıkça dünya güzelleşir. İnşallah sizin belki bu dünyaya yapacağınız en güzel katkılardan birisi de bu alanda ilerde vereceğiniz eserler çalışmalar olacak" dedi.

- Milli Gazete, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1428805/ibrahim-kalin-ve-yavuz-bingol-ogrencilerle-birlikte-saz-calarak-turku-soyledi