İLEM'in İslam Düşünce Atlası okuyucuyla buluştu

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) tarafından Konya Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle hayata geçirilen " İslam Düşünce Atlası" (İDA) okuyucuyla buluştu.

Zeytinburnu 'ndaki Yenikapı Mevlevihanesi'nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, "İslam Düşünce Atlası" adlı üç ciltlik kitap ve "www.islamdusunceatlasi.org" adresinde okuyucuya ulaşan projeye emeği geçenlere teşekkür etti.

İLEM Başkanı Yrd. Doç. Dr. Süleyman Güder de 200'ü aşkın akademisyenin 3 yıldan uzun süren çalışmalarının sonucunda İDA projesinin tamamlandığının altını çizerek, "İDA, düşünce tasavvurumuzdaki boşlukları doldurmak amacıyla, iddialarımızın hayata geçirmesi açısından önemli kılmaktadır. Bu açıdan baktığımızda İDA hem bir muhasebe hem bir arayıştır." diye konuştu.

Süleyman Güder, projenin tarih ve düşünce araştırmaları için bir milat kabul edilebileceğini kaydederek, İslam düşüncesine getirilen çöküş ve gerileme yakıştırmasının yanlış olduğunun altını çizdi."Her büyük düşünce geleneği bir bütün fikrine dayanır"

Proje Koordinatörü Yrd. Doç Dr. İbrahim Halil Üçer de projenin ortaya çıkış sürecini anlatarak, "İDA, bizi inşaa ederek asli hüviyetimizi kazandıran hafızamıza yeniden dönmenin, kendi hikayemizi yazmaya başlama noktasında hepimiz için cesaret kaynağı olacağı yönündeki bir inançtan doğdu. Bu düşünceyi temel kalkış noktalarından biri olarak benimseyen İLEM'de yürütülen proje, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin özverili destekleriyle hayat kazandı." dedi.

Araştırmacılar, tasarım uzmanları, harita mühendisleri ve yazılımcıların da projeye katıldıklarına dikkati çeken Üçer, çalışmaların sonucunda bir internet sitesiyle, İslam düşünce tarihini içeren, bütüncül, sürekli ve dinamik 3 ciltlik İslam Düşünce Atlası kitabının ortaya çıktığını söyledi.

Kültürel sömürgeciliğe bir başkaldırıdır

Projeyle, İslam düşünce tarihiyle ilgili oluşmuş yüksek seviyeli ilmi birikimin kolaylıkla takip edilebilir hale getirilmesi ve İslam düşünce tarihi yazımına yeni bir bakış açısı kazandırılması amaçlanıyor.

Projenin koordinatörü İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Üçer, başlangıcından bugüne kadar kesintisiz, dinamik ve bütüncül bir İslam düşünce tarihi yazımı öneren atlasa ilişkin, projeyle İslam düşünce tarihine dair yeni bir perspektif geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

İslam dünyasında üretilmiş nazari birikimin, yaklaşık bin yıl boyunca felsefe ve bilimin merkezi konumunda olduğuna dikkati çeken İbrahim Halil Üçer, "Elinize Türkçe yazılmış, Türkiye'deki müellifler tarafından telif edilmiş bir felsefe tarihini aldığınızda, burada yaklaşık 7-8 asırlık İslam felsefesi tarihinin birkaç sayfayla geçiştirildiğini göreceksiniz. Ancak medeniyetler tarihinde bir düşünce geleneği inşa ettiğini hatırlayan milletler, yeniden düşünmeye teşebbüs edebilirler." diye konuştu.

Üçer, yaklaşık 4 yılda tamamlanan projeyle İslam düşüncesini genel düşünce tarihi içerisinde hakettiği yere oturtmak istediklerinin altını çizerek, "Bu çalışma aynı zamanda İslam düşünce tarihinin başlangıcından günümüze kadar, kendi iç dinamikleri etrafında yeni ve sürekli bir dönemlendirme aracılığıyla bütüncül bir biçimde okuma teklifi olarak öne çıkıyor. Bu çalışmanın başarmasını arzu ettiğimiz şeylerden biri, belki de yüz yılı aşkın süredir maruz kaldığımız kültürel sömürgeciliğe bir başkaldırı olarak değerlendirilebilir." ifadelerini kullandı.

Projenin bir başlangıç olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Üçer, çalışmaların İslam Düşünce Atlası'nı zenginleştirecek şekilde devam edeceğini anlattı.

14 asırlık İslam düşünce tarihi yeniden değerlendirildi

Tarihi ve kültürel hafızaya süreklilik kazandıracak dönemlendirme teklifi ve önerdiği kapsamlı ilişkiler mantığıyla İslam düşünce tarihine yepyeni ve farklı bir bakış açısı sunan proje, 14 asırlık İslam düşünce tarihinin yeniden dönemlendirilmesi ve fikir tarihinin mekanlar bağlamında yeniden değerlendirilmesi fikri sonucunda ortaya çıktı.

İslam düşünce tarihinin yeni bir bakış açısıyla dönemlendirildiği proje, "Parçaları Yeniden Birleştir ve Küreyi Keşfet" mesajıyla hayata geçti.Tanıtım toplantısının sonunda internet sitesinin açılışı yapıldı ve projeye destek olanlara plaket takdim edildi.

- Milli Gazete, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1422580/ilemin-islam-dusunce-atlasi-okuyucuyla-bulustu