Kerkük’te “savaş” oyunu!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ( IKBY ) Başkanı Mesut Barzani’nin Başdanışmanı Hemin Hawrami, “Elimize geçen bilgilere göre Haşdi Şabi, Kerkük’ün güneyindeki Beşir köyü ve Tazehurmatu kasabasında toplanıp askeri yığınak yapıyor” ifadelerini kullandı. Hawrami, askeri yığınağın sebebinin Peşmerge’nin elinde tuttuğu Kerkük’teki bölgeler ve petrol kuyularına saldırmak olduğunu ileri sürdü. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı da Irak ordusu ve terör örgütü Haşdi Şabi’nin Kerkük’te askeri yığınak yaptığını, petrol kuyuları ve askeri havaalanını kontrol etmeyi planladığını iddia etti. Güvenlik Ajansı tarafından yapılan açıklamada, “Irak ordusu ve Haşdi Şabi’nin Kerkük’ün güneyindeki Beşir köyü ve Tazehurmatu kasabasına tank, top, hummer ve diğer ağır silahlarla sevkiyat yaptığı tespit edildi” ifadesine yer verildi. Kerkük Batı Cephesi Peşmerge Komutanı Kemal Kerküki ise, Haşdi Şabi’nin kentin güney bölgesinden ilermeye başladıklarını iddia ederek, bölgede askeri bir gerilimin olduğunu söyledi. Kerküki tüm Peşmerge güçlerinin mevzilerde konuşlandığını, olası bir müdahaleyi ise cevapsız bırakmayacaklarını dile getirdi.

IKBY Başkan Yardımcısı Kosrat Resul ise, dün geceden bu yana Kerkük bölgesine binlerce Peşmerge konuşlandırıldığını açıkladı. Resul, onbinlerce Peşmerge ve güvenlik gücünün zaten Kerkük ve çevresinde bulunduğunu, önceki geceden bu yana 6 bin Peşmergenin daha bölgeye sevkedildiğini söyledi.

BAĞDAT YÖNETİMİNDEN YALANLAMA

Irak Savunma Bakanlığı’na bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kerkük’ün güneyine askeri operasyon başlatıldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığı belirtildi. Savaş Medya Ağı’nın yazılı açıklamasında ise, “Güvenlik güçlerimiz, Kerkük’e bağlı kurtarılan bölgelerde temizleme eylemi ile araziyi kontrol etmeye çalışıyor” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada ayrıca, basın organlarına “durumu krize dönüştürebilecek haberlerden kaçınma” uyarısı yapıldı, aksi takdirde haklarında hukuki süreç başlatılacağı aktarıldı. Irak İçişleri Bakanı Kasım el-Araci de, Kerkük’teki askeri operasyon iddiasına ilişkin, oradaki polis güçlerinin varlığını “ DEAŞ sonrası yeniden yerleştirilme” olarak nitelendirerek, kentte askeri operasyonun gerçekleştiğini yalanladı. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi , konuya ilişkin yaptığı açıklamada, silahlarını halka doğrultmayacaklarını ve Kürtlerle savaş başlatmayacaklarını kaydetmişti. Irak’ta petrol rezevleri bakımından zengin Kerkük kentinde Havana, Bay Hasan, Babagurgur, Hebaziya, Cenbure olmak üzere toplam 5 petrol kuyusu var. Bu petrol kuyularından Havana ve Bay Hasan IKBY’nin denetimindeyken, diğer 3 kuyu ise Irak merkezi hükümeti tarafından işletiliyor.

KERKÜK’TE İKTİDAR PARTİSİ BÜROSUNA SALDIRI

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin üyesi olduğu Irak İslami Dava Partisinin Kerkük’teki bürosuna silahlı saldırı düzenlendi. Kerkük polis yetkilisi Necdet Vendavi, İslami Dava Partisinin Kerkük bürosuna silahlı saldırı düzenlendiğini, saldırıda can kaybının olmadığını söyledi. Parti binasının hasar gördüğünü ifade eden Vendavi, Kerkük’te son dönemlerde benzer saldırıların Türkmen siyasi kuruluşlarına yönelik de arttığına dikkati çekti. Vendavi, polisin saldırının düzenlendiği bölgede güvenlik önlemlerini artırdığın sözlerine ekledi.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1244842/kerkukte-savas-oyunu