Yıllar sonra duyduğu ilk ses “ezan” oldu

Çocukken yüksek ateş sonucu duyma yetisini kaybeden ve Türk Kızılayınca verilen işitme cihazıyla adeta yeniden doğan Suriyeli Mustafa Masri’nin ilk duyduğu ses ezan oldu. Suriye’nin Halep kentinden iki yıl önce ailesiyle Kilis’e gelen Mustafa Masri (38), 4 yaşında havale geçirmesi nedeniyle işitme kaybı yaşadı. Bir süre sonra tamamen duymamaya başlayan Masri, yıllarca maddi imkânsızlıklar nedeniyle işitme cihazı alamadı. İç savaşın etkisiyle canlarını kurtarmak için eşi ve 3 çocuğuyla Türkiye’nin yolunu tutan Masri, bir süredir Kilis’te kendi imkânıyla kiraladıkları evde hayata göğüs germeye çalışıyor.

“Eşim ilk olarak ezanın sesini duydu”

Türk Kızılayınca işitme cihazı alındıktan sonra eşinin çay, su, kahve gibi kelimeleri söyleyebildiğini ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek duruma geldiğini aktaran Mahruk, şunları dile getirdi: “İlk kulaklık geldiği zaman duymanın ne kadar önemli olduğunu anladım. Çocuklarım bana her zaman, ‘Ne zaman işitme cihazı gelecek, ne zaman babam duymaya başlayacak?’ diye sorular soruyordu. Çok şükür ki Türk Kızılayı buna vesile oldu. İşitme cihazı takıldığında evimiz camiye yakın olduğundan dolayı, eşimin ilk olarak ezanın sesini duyduğundan eminim. Ondan sonra ben kendisine ben kendisine ‘Mustafa’ diye seslendikten sonra kendi adının ne olduğu anladı. Benim kendisini anlamam güç olsa da hemen hemen ne demek istediğini anlıyorum.”

İsmini öğrendi

Bir süre önce Masri ve ailesini ziyarete gelen Türk Kızılayı Kilis Toplum Merkezi görevlileri, Masri’ye hayalini kurduğu işitme cihazını hediye etti. İşitme cihazı aldıktan sonra bazı kelimeleri söylemeye başlayan Masri, eşi Fatma Mahruk’un telaffuz etmesiyle isminin Mustafa olduğunu öğrendi. Fatma Mahruk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Kızılayı Kilis Toplum Merkezi gönüllerinin 1 yıl önce kendileriyle tanıştığını dile getirerek, eşinin daha sonra doktorlar tarafından kontrol edildiğini belirtti.

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1237396/yillar-sonra-duydugu-ilk-ses-ezan-oldu