İHH’dan deprem koordine merkezi

Türkiye’de 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara Depremi, afetlerle mücadelede önemli bir dönüm noktası oldu. Devlet kurumlarının ve sivil toplum örgütlerinin algısını ve afetlere bakışını büyük oranda değiştiren 17 Ağustos Depremi’nden sonra olası yeni afetler için kapsamlı hazırlıklara başlandı. Bu kapsamda olası afet etkilerini azaltmak adına Bursa’da İHH tarafından Marmara Afet Koordinasyon Merkezi inşa edildi. Acil durumlarda, başta İstanbul olmak üzere Türkiye ve dünya genelinde meydana gelebilecek afetlere müdahale edebilmek amacıyla yapılan afet koordinasyon merkeziyle zarar azaltma süreçlerinin hızlandırılmasına katkı sağlanacak.

İLK MÜDAHALELER HIZLICA GERÇEKLEŞECEK

Bursa’da inşa edilen afet koordinasyon merkezi, bulunduğu konum itibarıyla olası bir deprem esnasında hem ana arterlere hem de kara, deniz ve hava yolu ulaşımına yakınlığıyla ilk müdahalenin hızlı bir şekilde yapılmasına imkân tanıyor. 7 bin 200 metrekarelik kullanım alanı olan Marmara Afet Koordinasyon Merkezi, gıda, giyecek ve diğer temel ihtiyaç malzemeleri, acil yardım ve arama kurtarma ekipmanları gibi lojistik hizmetlerin, acil yardım ve arama kurtarma eğitimlerinin verilebileceği donanıma sahip. AFAD ve valilikler ile koordine halinde eğitimlerin verilmesi planlanan merkezde 3 ayrı derslik, 60 kişilik misafirhane ve 2 adet de konferans salonu bulunuyor.

KESİNTİSİZ KOORDİNASYON SAĞLANACAK

100 TIR’lık malzeme kapasiteli depo, 200 kişilik sığınak, 2000 kişilik yemek hazırlama kapasiteli mutfağa sahip olan merkez, herhangi bir afet durumunda ilk müdahalelerin sağlanmasında öncülük edecek. Isı, duman ve yangın dedektörleri, kör noktasız kameralar ve tam güvenlik sistemi bulunan merkez, 365 gün 24 saat hizmet verecek. Merkez ayrıca acil durumlarda AFAD, valilik, Emniyet gibi kurumlarla iletişim kurulabilecek telsiz sistemlerine sahip. Olası afet durumundaki kesintilere karşı 33 ton temiz kullanım suyu ve 150 ton yangın söndürme suyu kapasiteli su deposuna sahip.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/1222325/ihhdan-deprem-koordine-merkezi